20.09.2024

 

Проф. Живков, вие сте председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост, тази година поехте втори мандат. Разкажете малко повече за дейността на организацията.

Връщам се малко назад във времето, когато стартирах първия мандат и управлението на управителния съвет на БКДМП в един доста труден момент, в разгара на Ковид кризата. Междувременно преминахме и през други предизвикателства – недостиг на дървесина, войната в Украйна, енергийна криза и др.

За Камарата обаче е важно, че в този труден и динамичен период от 2021 до 2024, успя да запази единство.Ние сме единствената браншова организация, която представлява фирмите в секторите на дървообработващата и мебелната промишленост в България. Камарата изгради солиден имидж пред държавните институции и те вече ни приемат като равнопоставен партньор, с който могат да се обсъждат всички проблеми и да се търсят решения. Важен факт, който е общовалиден не само за нашия нов управителен съвет, но и за целия бранш, е че активно навлиза втората генерация в управлението на фирмите. Голяма част от тях са стартирали като малки семейни предприятия, които се разрастват и развиват през годините. Днес управлението лека полека се предава на второто поколение, което поема бизнеса от ръцете на родителите си се включва изключително активно в процесите.

В Камарата освен това работим активно и по утвърждаваме на облика на мебелната индустрия и качеството на родните мебели, като се стараем да мотивираме фирмите да комуникират свободно успехите и постиженията си, а когато имат трудности да не се страхуват да ги споделят и да търсят диалог с обществото и институциите. Затова стартирахме и две значими национални кампании – „Мебелите на България – традиции и иновации“ и „Заедно за опазване на горите“.

Какви събития подготвяте?

Съвместно с ИАНМСП организираме международна конференция „Кръгова икономика и екодизайн в мебелната индустрия – предизвикателства и възможности“, която ще се проведе на 3-ти октомври 2024 г. в зала „Средец“ на хотел „София Балкан Палас“ .

Лекторите са много интересни, поканили сме ключови участници като председателя на Европейската конфедерация на мебелната индустрия (EFIC) Еди Снайдеро. Той ще говори за аспектите на кръговaта икономика както от гледна точка на ЕFIC, така и от позицията на собственик на много голям бизнес – Snaidero Gorup. Ще се включи също и проф. Паникос Путзиурис от Университета в Кеймбридж, който ще говори за предприемачеството и развитието на семейния бизнес. По темата за Зелената сделка и възможностите за финансиране от ЕС ще говори проф. Виржиния Желязкова, която работи в Института за икономически изследвания към Българска академия на науките – БАН и е преподавател във Висше Училище по застраховане и финанси в областта на кръговата икономика и устойчивите финанси. Флоранс Вайсбрук от  Балканския институт за устойчиво развитие ще коментира сподели какво представлява директивата на ЕС за корпоративно докладване за устойчивост (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive), която включва задължително докладване на информация за устойчивост, и ще разясни как трябва да се подготвят фирмите от 2-та сектор. Предвидили сме също и дискусия, посветена на кръговата икономика и възобновяемостта на суровините в нашия бранш.

С какви проблеми се сблъсква Камарата и бранша в последните няколко години?

През 2021 г. наблюдавахме сериозна криза с дървесината в България, която стана силно ограничен ресурс, а по-късно пък цените й нараснаха спекулативно. Покрай войната в Украйна започна и енергийната криза. Всичко това мобилизира до крайност екипа на Камарата и управителния съвет и започнахме да работим в различни направления. За решаването на проблемите се проведоха поредици от срещи с ръководствата на министерства, политически партии и организации, парламентарни групи и парламентарни комисии във връзка с казуса „дървесина“, които вървяха с променлив успех.

Към проблемите, с които се сблъсква бранша през последните години, мога да отбележа и нелегалния внос на мебели от Турция. Той започва да взима все по-голям дял от пазара на българските производители. Голямо предизвикателство пред Камарата е нестабилната политическа ситуация в последните години. На практика ние нямаме дългосрочни партньори от различните ведомства и съответно липсва трайна и устойчива политика.

Пълният текст тук.

Дата: 20.09.2024

Източник: в. 24 часа

Прочетено: 88