Правителство, пазар на труда, партньорство с институциите, ползи за държавата и потребителите, подобрена инвестиционна среда - това са най-важните теми за ритейл сектора през 2025 г. Членовете на Сдружението за модерна търговия (СМТ) обявиха приоритетите си за следващата година на поредното издание на международния форум за модерна търговия MORE THAN TRADE, което се проведе в Гранд Хотел Милениум в София. Сред тях са:
1. Правителство
Редовно правителство, което да бъде справедлив модератор между бизнеса и потребителите.
2. Пазар на труда
Гъвкав пазар на труда и улеснен внос на работници от трети страни.
3. Партньорство с институциите
Партньорство с институциите за по-качествено законодателство и по-плавно прилагане на регулаторната тежест, която идва от Брюксел.
4. Ползи за държавата и потребителите
Еднакъв контрол и прилагане на регулации спрямо всички компании, което е в полза на държавата за ограничаване на сивия сектор в търговията и в полза на потребителите.
5. Подобрена инвестиционна среда
Качествена инвестиционна среда, подобрена инфраструктура и отпушване на логистичните тапи по границите.
По покана на СМТ специални гости и участници в събитието бяха Christel Delberghe, генерален директор на EuroCommerce и Ilya Bruggeman, директор дигитален, единен пазар и потребителски политики в EuroCommerce. EuroCommerce е водещата европейска организация в сектора на търговията, която представлява националните асоциации на 27 държави и над 5 милиона компании - както водещи световни корпорации, така и множество малки бизнеси.
На форума беше обсъдено състоянието на бранша в България и Европа, съществуващите предизвикателства и възможните решения за тях с фокус върху ролята на модерната търговия като инвеститор, работодател и двигател на устойчиво развитие.
Модерната търговия е в основата на конкуренцията и устойчивото развитие в Европа, като работи в подкрепа на разнообразни индустриални екосистеми и доставя на различните общности огромно разнообразие от продукти и услуги. Браншът е ключов фактор за възстановяването на икономиката на ЕС и в развитието му през следващите години ще бъдат инвестирани 600 милиарда евро в три основни направления - дигитализация, устойчиво развитие и умения. Според прогнозите за България тази сума възлиза на 1,3 милиарда лева.
“Твърдо вярваме, че работата по изпълнението на основните ни искания е гаранция за общия ни успех. Както винаги досега, оставаме отворени за диалог и партньорство с всеки, който споделя ценностите и целите ни и заявяваме готовността си да бъдем част от процеса като инвеститор, работодател и двигател на устойчиво развитие”, заяви изпълнителният директор на СМТ Николай Вълканов.
“Тук сме, за да работим заедно и да помогнем на сектора да се развива така, както го правим навсякъде в ЕС. Бизнесът ни е изправен пред много предизвикателства и се променя постоянно, но ние се стремим да направим Европа конкурентна и привлекателна за инвестиции”, заяви Christel Delberghe, генерален директор на EuroCommerce.
За СМТ (член на БСК)
От основаването си през 2010 г. Сдружението за модерна търговия (СМТ) обединява едни от най-големите търговски вериги с над 750 обекта и близо 24 000 служители в цялата страна. Членовете му са водещи компании в сферата на търговията с бързооборотни стоки, бяла и черна техника, продукти за грижа за здравето, дрогерийни продукти и строителни материали и оборудване. От създаването си сдружението защитава техните интереси при стриктно спазване на утвърдени добри практики, на конкурентното право и на принципа на плурализъм при определяне на приоритети за дейността и при вземането на решения.
По данни на ИПИ съвкупният ефект, измерен през създаденото пряко и допълнително вътрешно търсене от дейността на компаниите от модерната търговия през 2022 г., надхвърля 11 840 млн. лева:
- Близо 6,2 млрд. лева разходи за доставени от български компании стоки, изпълнени услуги и реализирани инвестиции и над 870 млн. лева платени нетни заплати на наетите;
- Около 4,2 млрд. лева допълнителни (вторични) ефекти по веригата на стойността, създадени благодарение на дейността на доставчиците на стоки и партньорите на веригите;
- Над 500 млн. лева индуцирани (третични) ефекти от потреблението на дохода на домакинствата на наетите в модерната търговия в отраслите, доставящи потребителски стоки и услуги.