За членове на БСК бяха приети една браншова организация, две търговски дружества и една фондация
Управителният съвет на БСК проведе днес (6 ноември 2024 г.) заседание, на което за членове на Камарата бяха приети:
- Национално сдружение на лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ с предмет на дейност „координира, подпомага, представлява и защитава професионалните и икономически интереси на лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ. Към настоящия момент в сдружението членуват 43 ДКЦ и медицински центрове. Сдружението е учредено през март 2024 г. и има за цел да осигурява правилно и широко популяризирано сред обществеността разбиране за същността на специализираната извънболнична помощ; да защитава правата, професионалните, социалните и икономическите интереси на работещите в специализираната извънболнична медицинска помощ (СИМП); да осъществява връзка с изпълнителната власт и други организации с цел решаване проблемите на СИМП и да осигурява своевременна информация на своите членове. Сред основните средства за постигане на целите е и участие в изготвянето на НРД, други договори, закони или наредби, отнасящи се до работата на СИМП. Членовете на сдружението са убедени, че лекарите, които работят в извънболничната специализирана помощ, трябва да бъдат обединени, защото проблемите, пред които са изправени, са едни и същи, независимо дали практикуват в големи градове и общини или в отдалечени региони и селища.
- „Бул Адвайс“ ООД с предмет на дейност „Юридически и счетоводни услуги, управленско счетоводство, консултантска дейност по стопанско и друго управление“. „Бул Адвайс“ ООД има 16-годишен опит в услуги за регистрация на фирми, бизнес консултации, счетоводно обслужване и управление на бизнес процесите. Дружеството работи с бизнеса както на местно ниво в България и в страни от ЕС, но също така предлага и цяла гама от виртуални услуги за администриране, виртуален асистент и услуги за поддръжка на бизнес. „Бул Адвайс“ ООД предлага пълни услуги за регистрация на фирми и съдействие при започване на дейност, които могат да включват: консултации относно местното официално включване и вида на образуванието; подготовка на устава и всички други правни документи, необходими за регистрация; подготовка и подаване на заявка за регистрация в Български търговски регистър; регистрация пред НАП – за MOSS – ДДС и ДДС; регистрация на необходимия специален лиценз за бизнес, ако е приложимо; регистрация на акционерен капитал и текущи банкови сметки; представителство пред местните власти; подготовка на нужната документация за откриване на банкова сметка; намиране на подходящо лице, което да изпълнява функциите на управител и др.„Нетфоком“ ООД с предмет на дейност „консултантски услуги в екологията“. „Нетфоком“ ООД извършва консултации и разработване на ефективни решения за спазването на европейското и национално екологично законодателство, с минимум разходи, чрез определяне на минимално изискуемите за изпълнение законови рамки на регулаторен режим и допустими норми на замърсявания. Дружеството изготвя документи и водене на процедури по превантивна дейност: процедури по ОВОС за нови и/или разширение на реализирани ИП; процедури по ОС и ЕО; процедури по съхранение и употреба на опасни химични вещества и смеси; изготвяне на модели за емисии замърсявания в атмосферния въздух, чрез софтуер PLUME и TRAFFIC ORACLE, одобрени от МОСВ; присъствие на извършвани проверки от страна на РИОСВ, относно компоненти и фактори на околната среда. „Нетфоком“ ООД изготвя и писмени становища относно кореспонденция с контролни органи и/или отговори по издадени констативни протоколи, актове за установяване на административно нарушение /АУАН/ и изготвяне на жалби срещу издадени наказателни постановления.
- Фондация „Отговорна игра“ с предмет на дейност „предпазване на младите хора от хазарт; превенция на хазартна зависимост“. Фондация „Отговорна игра“ е организация, която осъществява дейност в обществена полза, създадена в началото на 2015 година. Мисията на фондацията е проактивно справяне и предотвратяване на неразумно игрово поведение, прекомерна употреба на дигитални устройства и развитие на онлайн пристрастяване към игри. Нейни учредители са българските инвеститори, предприемачи и филантропи – Роси МакКий и Мило Борисов, които са брат и сестра. Посредством целенасочени действия и широк набор от инициативи, фондацията се ангажира с превенцията на неблагоприятните последици от прекомерната игра или дигиталната ангажираност във всичките й измерения. Дейността на „Отговорна игра“ включва образование, информираност, подкрепа, насочени към поощряване на балансиран и отговорен подход към игрите и дигиталното взаимодействие. С подкрепата на изявени таланти в спорта, науката, културата и изкуството екипът на фондацията се стреми да покаже позитивните ролеви модели за подражание на младежите. Фондацията работи със специалисти, които предлагат терапии при хазартна зависимост.
Членовете на УС бяха запознати с анализ на състоянието на системата на здравеопазване в България, с актюерския доклад на НОИ и очакванията за промени в осигурителната система, както и с основните акценти в оперативната дейност на БСК в периода от 18 септември до 6 ноември 2024 г.
В периода между последното и настоящото заседание на УС са проведени две заседания на Националния съвет за тристранно сътрудничество (на 11 и на 28 октомври), на които е определен размерът на минималната работна заплата за страната от 1 януари 2025 г. (БСК не подкрепя предложението) и проекти за изменение и допълнение на пакета данъчни закони, по които БСК е предоставила писмени становища. Проведено е и едно заседание на Икономическия и социален съвет на РБ (на 4 октомври), на което е приет анализ на тема „Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни мерки за преодоляването на проблемите“. В заключителен етап е работата по анализ на пенсионната система.
В рамките на Европейския икономически и социален комитет през отчетния период следва да бъдат отбелязани две събития:
- 24 септември: Тематично събитие „Цената на оставането извън шенгенското пространство – въздействието върху България и Румъния“, организирано от БСК в партньорство с ЕИСК, като част от подготовката на становище по същата тема, докладчик по което е Мария Минчева.
- 24 октомври: Форум на високо равнище „Към успешно разширяване на ЕС“, организиран от ЕК и ЕИСК. Във форума участват над 100 представители на държавите-членки на ЕС, страните-кандидатски и потенциалните страни-кандидатки. Мария Минчева взе участие като панелист по темата „Ролята на социалните партньори за насърчаване на конкурентен, зелен и цифров преход“.
В рамките на участието на БСК в работата на BusinessEurope са представени „Приоритети за социалното измерение на ЕС 2024-2029 г.“ (анонс на български). Продължава работата по приоритети в областта на иновациите, търговията, единния пазар, които ще бъдат представени допълнително в следващите месеци. Представители на БСК участваха в редица работни групи, срещи и комитети на BusinessEurope.
През отчетния период са изготвени множество становища по актуални промени в нормативната уредба и административната практика, вкл. по промените в данъчното законодателство, промени в Закона за защита на потребителите, контрола върху движението на стоки с висок фискален риск, Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства и др.
Представители на БСК участваха и в множество работни групи, вкл. за разработване на Индустриална стратегия за преработващата и добивната промишленост на РБ, за изготвяне на промени в наредбата за валидирането на неформалните умения, за разработване на модел на система за прилагане на индивидуални сметки за обучение, за подготовка на нов Закон за насърчаване на заетостта и др. Проведено е и първо заседание на Експертно-консултативния съвет за проследяване напредъка на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, на което е представено текущото състояние по предоставеното искане за второ плащане по НПВУ (октомври 2023 г.).
Продължава изпълнението на няколко проекти с външно финансиране, най-големият от които е „Заедно за устойчива заетост“, финансиран от Програма „Развитие на човешките ресурси“ и изпълняван от БСК в периода 2024-2027 г.
Следващото заседание на УС на БСК ще се проведе на 11 декември 2024 г.