Днес BusinessEurope публикува нов документ, в който очертава своите приоритети за отношенията между ЕС и Китай през предстоящия цикъл на ЕС. Коментирайки публикацията, генералният директор на BusinessEurope Маркус Й. Байрер заяви:
„Като втората по големина икономика в света и вторият по големина търговски партньор на ЕС за стоки, Китай е и ще остане ключов пазар за европейските компании. Насърчаването на взаимноизгодни отношения следва да остане основна цел както за ЕС, така и за Китай. Въпреки това нарастващите рискове и предизвикателства при правенето на бизнес в и с Китай не могат да бъдат пренебрегнати. Сега компаниите трябва да се ориентират във все по-предизвикателен геополитически контекст, нарастващи дисбаланси и липса на реципрочност на китайския пазар. Вътрешното търсене в Китай остава бавно, докато пазарните изкривявания и свръхкапацитет продължават да се появяват.
Стратегията на ЕС за „намаляване на риска“ трябва да се съсредоточи върху изграждането на устойчивост чрез диверсификация на пазара, намаляване на уязвимостите и управление на рисковете, особено в стратегически сектори като критични суровини. За да защити конкурентоспособността на промишлеността, ЕС трябва също така да използва пълноценно своите засилени инструменти за търговска политика, за да противодейства на изкривяванията на пазара и да защитава ефективно своите интереси. В същото време ЕС трябва да остане отворен и да изпълни амбициозна и проактивна търговска програма.
Увеличаването на собствената конкурентоспособност на ЕС е ключовият фактор и предпоставка за подобряване на неговата икономическа устойчивост. Делът на секторите, в които Китай се конкурира пряко с износителите от еврозоната, се е повишил до близо 40%, спрямо 25% през 2002 г. Както се подчертава в докладите на Драги и Лета, заедно с политическите насоки за следващата Европейска комисия, „просперитет и конкурентоспособност ” трябва да бъдат основните приоритети на Европа.
И накрая, изключително важно е държавите-членки на ЕС да действат в унисон, когато се занимават с Китай. Само обединена и силна Европа може да използва икономическия и политически лост, необходим за ефективно ангажиране и конкуриране с Китай. Подходът на ЕС трябва да бъде стратегически и дългосрочен, надхвърлящ реактивните, краткосрочни отговори."
Цялата статия вижте тук.