В контекста на извънредната среща на групата в Малта, делегация на Групата на работодателите на ЕИСК, водена от президента Стефано Малия, се срещна с министър-председателя Робърт Абела, за да обсъдят предстоящия политически дневен ред на ЕС.
„Импулсът за приоритизиране на конкурентоспособността е по-силен от всякога, като публикуването на докладите на Драги и Лета добавя нова неотложност. Имаме уникална възможност да предложим програма, която ще възстанови конкурентното предимство на Европа “, каза президентът Стефано Малия. „ ЕС трябва да се адаптира към все по-предизвикателната глобална реалност, като същевременно надгражда нашите силни страни — добре функциониращ единен пазар и отвореност към света “, добави Малия, подчертавайки необходимостта държавите-членки да останат единни през следващите месеци и бързо да намерят комбинацията от политики за създаване на благоприятна за бизнеса среда, в която европейските компании могат да правят иновации, да растат и да водят.
Даването на приоритет на мерките за намаляване на регулаторната тежест на нашия единен пазар, по-ниските разходи за енергия, насърчаването на иновациите, справянето с уменията и недостига на работна ръка и диверсификацията на пазарите за износ и внос на Европа са по-важни от всякога, казаха работодателите в ЕС.
Групата също така се срещна с Perit David Xuereb, председател на Малтийския съвет за икономическо и социално развитие (MCESD), и други членове на организациите, за да обсъдят приоритети и стратегически области за по-тясно сътрудничество.
„Инвестицията сама по себе си няма да тласне Европа напред; структурните реформи са от съществено значение“, каза президентът Стефано Малия. „Трябва да намалим регулаторните тежести, да задълбочим единния пазар и да намалим разходите за енергия. Сега е моментът да преминем от декларации към бързи действия, които създават благоприятна за бизнеса среда за европейските компании да правят иновации, да растат и да водят.“
Скорошно проучване на Европейската инвестиционна банка установи, че 61% от предприятията виждат регулациите на ЕС като пречка. Регулаторното опростяване може драстично да увеличи инвестициите и иновациите. Докато така наречената „революция на опростяването“ се приветства предпазливо от европейския бизнес, разочарованието се натрупва от липсата на осезаем напредък. През март 2023 г. президентът фон дер Лайен се ангажира да намали изискванията за докладване с 25%, сега увеличени до 35% за МСП, но предприятията все още не са видели обещаните промени и поемат разходите за закъсненията.
Превръщането на политическите декларации в практика е спешно необходимо за създаване на благоприятен за бизнеса ЕС. Политиците и бизнесът трябва да работят заедно и бързо да намерят комбинация от политики, за да създадат бизнес среда, в която европейските компании могат да правят иновации, да растат и да водят.
На срещата беше подчертан ангажиментът на Групата на работодателите на ЕИСК да подкрепя активно усилията за напредък в програмата за конкурентоспособност на ЕС и да се ангажира с партньори и заинтересовани страни за постигането на тази цел.
***
Мария Минчева - зам.-председател на БСК, участва в срещата като член на Групата на работодателите в ЕИСК