29.11.2024

 

Съветът на президентите на BusinessEurope се събра днес във Варшава, домакинстван от нейния полски член Конфедерация Левиатан, само един месец преди началото на полското председателство на ЕС. На среща с министъра на финансите на Полша Анджей Домански делегацията очерта приоритетите на бизнес общността за предстоящото председателство. Съветът се срещна и с президента Анджей Дуда и обмени мнения със Саули Нинистьо, бивш финландски президент и специален съветник на председателя на Европейската комисия.

Съветът на президентите на BusinessEurope подкрепи необходимостта България и Румъния да бъдат приети за пълноправни членове на Шенгенското пространство, като за двете страни бъдат премахнати граничните проверки по сухопътните граници. Това ще е от изключително значение за бизнеса, тъй като преобладаващата част (над 90%) от търговските потоци преминават през сухопътните граници, а не чрез въздушен или морски транспорт. Според президентите на BusinessEurope, че това е икономически въпрос и проблем на общия пазар.

*** 

Президентът на BusinessEurope Фредрик Персон заяви:

„За да продължи да бъде опора на мира, просперитета и стабилността, Европа трябва да действа решително, за да укрепи икономиката си и да преодолее нарастващата разлика в конкурентоспособността спрямо основните ни конкуренти. Полското председателство на ЕС, което започва заедно с новия мандат на Европейската комисия, представлява жизненоважна възможност за рестартиране на политиките на ЕС и стимулиране на инвестициите и растежа. Сигурността ще бъде централната тема на предстоящото председателство и днес ние подчертаваме, че силната и конкурентоспособна икономика е основата за сигурността на Европа.

Призоваваме ЕС да се съсредоточи върху десет приоритетни действия по време на председателството. Те включват определяне на амбициозна стратегия за единния пазар до средата на 2025 г. и предлагане на нова сделка за чиста промишленост, която е достатъчно амбициозна за намаляване на регулаторната тежест върху компаниите, ускорява процедурите за издаване на разрешителни, намалява разходите за енергия и се справя с недостига на работна ръка и умения. Диверсификацията на търговията е също толкова критична с оглед на настоящия геополитически контекст.“

Президентът на Lewiatan Мачей Витуцки заяви:

„За нас е чест да приветстваме във Варшава лидерите на големи бизнес асоциации от цяла Европа. Днес отново потвърдихме нашата подкрепа за Украйна и нейния народ. След нахлуването на Русия ЕС е мобилизирал близо 122 милиарда евро финансова, хуманитарна и военна помощ за Украйна. Спешната подкрепа на ЕС за поддържане на инфраструктурата и бизнеса на Украйна трябва да продължи. Устойчивата икономика на ЕС е основата, която гарантира, че тази подкрепа може да продължи толкова дълго, колкото е необходимо.“

Прочетете пълната Варшавска декларация тук.

Дата: 29.11.2024

Източник: BusinessEurope

Прочетено: 117