10.12.2024

 

В България има нелегален внос на мебели от Турция със съмнително качество и по-ниски цени, които удрят българските производители. Това заявиха за Money.bg от Браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост (БКДМП). В същото време наблюдаваме и все по-силна конкуренция от страна на Китай - както у нас, така и в цяла Европа.

"Китай купува фирми в Европа и това е тенденция, която се забелязва от няколко години. Атакува ни отвътре. Купува фирми, включително и немски, и италиански марки с 50-100 годишна история, които вече са с китайски собственици. В България няма такъв прецедент, въпреки че вече е имало такива разговори, но няма нито една закупена фирма за мебели", коментира проф. д-р Васил Живков - председател на БКДМП.

Причината за тази инвазия от една страна са опасенията за ограничения за внос на мебели, а от друга страна фактът, че европейският мебелен пазар е много голям и Китай не може да си позволи да го пропусне. Контролът върху производството на мебели и стандартите, които Европейския съюз налага, са често коментирана тема в бранша.

"В Европа ние слагаме все повече регулации и изисквания и ако ние се самоограничаваме, това неминуемо води до въпроса дали има същия контрол и при мебелите, идващи от трети страни", подчертава Живков.

От браншовата камара алармират, че българските потребители трябва да внимават за нелегални мебели от Турция, като могат да ги разпознаят по това, че обикновено те са без всякаква документация, съответно са със съмнителни качества. В много от случаите потребителите си мислят, че са сключили добра сделка на ниска цена най-често чрез поръчка през различни Facebook групи.

Разбира се, има и много висококачествени мебели от Турция, но те нито се предлагат чрез тези канали и без документация, нито са на драстично по-ниски цени. Най-големият проблем с нелегалния внос е в това, че много често предлаганата продукция има високо съдържание на химикали, които са вредни за здравето. Брюксел налага много строги изисквания за безопасност, но стоките, които влизат от трети страни нерегламентирано са с нискокачествени евтини материали.

Предимството на българските производители

Освен по-некачествената и евтина стока, мебелната индустрия на Китай става все по-добра и предлага и висококачествени изделия. Причина за това е, че страната разполага с най-съвременните машини, с ноу-хау, с ресурс и с човешка ръка.  Основното конкурентно предимство за българските производители на мебели, особено тези, които продават на българския пазар, остава изграденото доверие към българските компании.

"Въпросът с вносните мебели в България обаче става все по-невралгичен и по отношение на вноса от южната ни съседка, където често това става благодарение на дъмпингови цени, които са възможни благодарение на порочни търговски практики, при които не се издават никакви документи за изработка и монтаж", казва председателят на БКДМП.

Резултатите в българската мебелна промишленост тази година са близки до тези от 2023 година. Това се счита за успех, тъй като мебелната индустрия в Европа е претърпяла значителен спад през изминалата година. На този фон у нас индустрията се движи в рамките на миналогодишните резултати.

Българските компании се опитват да търсят нови пазари за реализация на своята продукция, но Европа остава основният пазар за тях, като Гърция, Сърбия, Румъния, Полша, Германия, Чехия и Италия остават главните дестинации за българските мебели. Хотелиерството в ЕС продължава да бележи бум, а България се утвърждава като конкурентна дестинация с добро производство на разумни цени, което допринася за успеха на мебелната индустрия в този сектор.

Money.bg

Дата: 10.12.2024

Източник: Money.bg

Прочетено: 140