Последно за годината заседание на Управителния съвет (УС) на Българската стопанска камара (БСК) се проведе на 11 декември 2024 г.
Членовете на УС бяха запознати с основните акценти в оперативната дейност на БСК в периода от 6 ноември до 10 декември 2024 г. (между две заседания на УС). През отчетния период е проведена една Пленарна сесия на Икономическия и социален съвет на РБ (на 20 ноември), на която е прието становище „Проблеми и предизвикателства пред конкурентоспособността на българските селскостопански производители“, както и Резолюция относно законопроект за регистрация на чуждестранни агенти, разработена по собствена инициатива. И двата документа са разработени по собствена инициатива на Съвета.
През периода е проведено второто за годината заседание на Съвета на президентите (СП) на BusinessEurope (28-29 ноември 2024 г., гр Варшава, Полша), по време на което СП подкрепи необходимостта България и Румъния да бъдат приети за пълноправни членове на Шенгенското пространство, като за двете страни бъдат премахнати граничните проверки по сухопътните граници. Приети са, също така, препоръки към работата на Полското председателство на Съвета на ЕС. Препоръките са обобщени в 10 ключови области, представени в Декларацията на Съвета на президентите ([en] [bg]). В рамките на BusinessEurope продължава работата по подготовката на становища и други документи по теми от съществено значение за бизнес общността. Сред тях, с участието на експерти от БСК, бяха подготвени и представени: „Да направим така, че по-доброто регулиране да работи по-добре за МСП - тестът за МСП за 2024 г.“, Приоритети за корпоративното управление в ЕС и дружествено право на ЕС, Отношенията ЕС-Китай: как до оформим пътя напред, Приоритети в областта на интелектуалната собственост, Политиката на конкуренцията на ЕС - приоритети за следващия политически цикъл, Ключови послания до Съвета по конкурентоспособност на ЕС от 28 ноември 2024 г.
В рамките на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) успешно приключи и работата по становището, разработено по собствена инициатива „Цената на оставането извън Шенгенското пространство за единния пазар — въздействието върху България и Румъния“, с докладчик Мария Минчева – зам.-председател на БСК. То бе представено и прието на пленарната сесия на ЕИСК на 04.12.2024 г. Становището на ЕИСК се фокусира върху икономическите измерения на Шенген върху Вътрешния пазар на ЕС, пропуснатите ползи и преките загуби, свързани с продължаващия контрол на сухопътните граници за България и Румъния, което води до ограничения в търговията и туризма, намалена конкурентоспособност и увеличени разходи за бизнеса, политически и социални разходи и отрицателно въздействие върху околната среда. Документът очертава ясно негативното въздействие върху бизнеса, работещите и потребителите, както и върху инвестиционния климат в България и Румъния, които още от 2011 г. покриват всички критерии за пълно отпадане на граничния контрол – по въздух, вода и суша.
През изтеклия месец експертите на БСК са изготвили становища относно Проекта за актуализиране на Националната карта на висшето образование в Република България за 2024 г. и относно обнародваните в ДВ промени в Наредба №1 от 04 юни 2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри. Продължава работата на междуведомствената работна група за изменение на Кодекса на труда и въвеждане на нови критерии за определяне на МРЗ, в съответствие с изискванията на Директивата за адекватни минимални работни заплати.
За пълноправни членове на БСК бяха приети едно търговско дружество и една бизнес организация:
- „Диагностично-консултативен център - VІ – София” ЕООД, с предмет на дейност „Извършване на специализирана доболнична медицинска помощ“. Едноличен собственик на капитала на дружеството е Столична община. „ДКЦ VI“ предлага специализирана извънболнична медицинска помощ на съвременно ниво, с висококвалифицирани специалисти и модерна апаратура. Разполага с кабинети по кардиология, хирургия, ендокринология, неврология, урология, гастроентерология, психиатрия, ревматология, ортопедия, пулмология, очни болести, педиатрия, УНГ, АГ и др. Към „ДКЦ – VІ“ има Клиничната лаборатория, която е функционално обособена единица в рамките на ДКЦ. В нея се извършват изследвания с цел профилактика, диагностика и скрининг на заболявания, проследяване хода на лечебния процес. Използва съвременна апаратура, която гарантира висока надеждност на резултатите и точност на извършваните анализи. Лабораторията има договор със Здравната каса. „ДКЦ – VІ“ има и сектор „Образна диагностика“ с рентгенов, мамологичен и ехографски кабинети, както и сектор „Физиотерапия“, оборудван с модерна апаратура за електро- и светлолечение, магнитотерапия, УВ терапия и др.
- Българо-босненска търговско-промишлена камара, с предмет на дейност „Подпомагане договорните взаимоотношения между български и босненски юридически лица“. Българо-босненска търговско-промишлена камара (ББТПК) е основавана в средата на 2024 г. с цел съдействие при установяване на търговски представителства, клонове и дъщерни компании в двете държави, развитие на търговските отношения чрез указване на съдействие на своите членове. ББТПК работи за създаване на партньорски взаимоотношения между бизнес партньори, неправителствени организации, както и браншови организации в двете държави. Важна цел на ББТПК е експертното участие в законодателния процес при подготовка и изменение на нормативни актове и тяхното прозрачно и ефективно прилагане, в т.ч. подобряване на нормативната рамка в двете държави, административните практики и професионално представителство пред компетентните институции. ББТПК си поставя за цел да работи активно за присъединяването на Западните Балкани към голямото семейство на Европейския съюз. В тази връзка Камарата планира да организира двустранни събития между двете държави – България и Босна и Херцеговина, в които да се включват както представители на държавата, така и на неправителствения и бизнес сектор. ББТПК ще работи в посока утвърждаването на възможността членовете на камарата да използват извънсъдебно решаване на търговски спорове чрез Арбитражния съд при БСК, като по-бърза и ефективна алтернатива на държавното правосъдие, призната в страната и чужбина по силата на Нюйоркската конвенция.
Членовете на УС утвърдиха графика на заседанията на УС за І-то полугодие на 2025 година, съгласно който следващите заседания на УС на БСК ще се проведат на 19 февруари, 9 април и 4 юни 2025 г.