България и Румъния ще станат пълноправни членове на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес.
На днешното си редовно заседание Съветът на ЕС "Правосъдие и вътрешни работи" (във формат министри на вътрешните работи) прие единодушно Решение за отпадне на проверките на вътрешните сухоземни граници за България и Румъния, считано от 1 януари 2025 г. Дългоочакваното решение беше последната стъпка от успешната интеграция на двете страни към Шенгенското пространство.
Миналата година на 30 декември Съветът на ЕС прие решение относно пълното прилагане на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген в Република България и в Румъния, в резултат на което от 31 март т.г. отпадна контролът на пътниците по въздушните и морски граници. Още през 2011 г. Съветът потвърди в заключенията си за приключване на оценките по Шенген, че България и Румъния са изпълнили всички изисквания, за да прилагат напълно достиженията на правото от Шенген.
На 4 декември т.г., в рамките на своята 592-ра пленарна сесия Европейският икономически и социален комитет (EESC) одобри становище за въздействието върху Европейския единен пазар на оставането на България и Румъния извън Шенген. Докладчик по становището е зам.-председателят на БСК Мария Минчева, която е член на Група Работодатели в ЕИСК. Основната препоръка към Съвета на ЕС, която становището отправя, е да бъде определена конкретна дата за премахване на сухопътния граничен контрол между България и Румъния и останалите държави-членки на ЕС.
Шенгенското пространство без контрол по вътрешните си граници е едно от най-ценените от гражданите на ЕС постижения на европейската интеграция. Започнало като междуправителствен проект между пет държави членки през 1985 г. — Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция — то постепенно се разшири, за да се превърне в най-голямото пространство на свободно движение в света.
Шенгенската зона сега обхваща 29 държави (25 от 27-те държави-членки, както и Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария) и 420 милиона души. Контролът по вътрешните граници с Кипър все още не е отменен, а Ирландия не е част от Шенгенското пространство.
Освен че улеснява свободното движение на хора без контрол по вътрешните граници, Шенгенското пространство е от значителна полза за европейската икономика.