18.12.2024

 

ПОЗИЦИЯ НА СЪЮЗА НА ПИВОВАРИТЕ В БЪЛГАРИЯ

ПО ПРЕДЛАГАНОТО УВЕЛИЧЕНИЕ НА АКЦИЗНАТА СТАВКА ЗА БИРАТА С 33%,

съгласно  Проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г.

и по-специално - § 32, касаещ ЗИД за ЗАДС 

С настоящата Позиция Съюзът на пивоварите в България, членовете на който произвеждат 99% от бирата в страната, изразява своето голямо безпокойство и загриженост по повод предложението на Министерство на финансите за увеличение с общо 33% на акцизната ставка на бирата през 2025 г. - от 1,50 на 1,75 лв. за 1 хектолитър за градус Плато от 1 март 2025 г. и на 2,00 лв. за 1 хл. за градус Плато от 1 септември 2025 г.                       

За бира, произведена от независими малки пивоварни, предлаганото увеличение също е с 33%, както следва: 0,88 лв. за 1 хектолитър за градус Плато от 1 март 2025 г. и 1,00 лв. за 1 хектолитър за градус Плато от 1 септември 2025 г. 

Единодушното мнение на пивоварите в страната е против подобно шоково увеличение на акциза на бирата за една година. Така предлаганата мярка би довела до силно отрицателни въздействия върху пивоварния бранш, свиващо се потребление и негативен икономически, социален и фискален ефект. Ето защо апелираме акцизните ставки за бирата да останат на сега прилаганите нива и след диалог с бранша и оценка на въздействието да се вземат адекватни решения за последващо акцизно облагане на пивото. 

Предлаганото от Министерство на финансите повишение с 33% на акцизната ставка на пивото означава, че стойността на акциза за 1 литър от най-масовите бири в България, които са с 10–12 градуса Плато (eкстракт) ще стане 0,20 – 0,24 лв., върху които се начислява и 20% ДДС.

За по-голяма яснота представяме пример за онагледяване на увеличението на акциза на бирата с 0,50 лв., както е предвидено в законопроекта и съгласно формулата/данъчната основа за изчисляване на акциза по чл. 28, ал. 1, т. 1 на ЗАДС:  0,50 лв.:100 = 0, 005 лв. за 1 л. бира за 1 градус Плато. При 10 градуса Плато (алк. съдържание от 4.5%) – допълнителното увеличение на акцизната ставка е с 5 стотинки. При 12 градуса Плато – допълнителното увеличение е с 6 стотинки. 

Това драстично увеличение на акцизната ставка на бирата с 33% ще има сериозни негативни последици за пивоварната индустрия в страната, които се изразяват в:

  • дестабилизиране на бранша и нарушаване на неговата конкурентоспособност,
  • спад на продажбите на пиво с около 12%, което допълнително би затвърдило тенденцията от последните години за спад на бирения пазара в страната,
  • спад с около 5% на заетите лица в пивоварните предприятия и 9% по-ниска индиректна работна заетост по веригата на доставките и търговията (според ПрайсуотърхаусКупърс),
  • забавяне и ограничаване  на инвестиционния процес,
  • стимулиране на нелоялни търговски практики, вкл. трансгранична търговия с бира и продажби от физически лица, с произтичащите от това негативи за фиска и за бизнес климата в бранша,

В следствие на тези отрицателни въздействия се очаква спад  в приходите за бюджета от производството и продажбите на бира (които приходи са 176 милиона евро) и 5% спад в добавената стойност от индустрията,  която е 235 млн. евро.  (Източник: London Economics). 

Следва да се вземе предвид, че през 2025 г. влизат в сила и редица други европейски и местни регулаторни тежести за производителите на бира, които ще окажат влияние върху продажбите, ценообразуването и пазарното представяне на индустрията:

  • еко изискване  за задължително влагане в пластмасовите бирени бутилки на 25% рециклиран материал, което ще увеличи цената на всяка ПЕТ опаковка с 2 до 4 стотинки,
  • увеличаване на продуктовите такси на всички опаковки за бира предвид увеличение на целите за рециклирането им,
  • 60 млн. лева инвестиции на пивоварните компании като задължени лица за изграждането на депозитната система в страната,
  • повишаване цената на труда, предвид увеличeнието на МРЗ, осигуровките и повишаване на максималния осигурителен доход,
  • връщане на 20% ДДС ставка за продаваните през ХоРеКа храни и напитки, вкл. бира. 

Във връзка с гореизложеното, предложението на Съюза на пивоварите е в разумни срокове да се обсъди с бранша поетапна и планирана в годините актуализация на акцизната ставка на бирата, какъвто подход е възприет относно етиловия алкохол (спиртните напитки) в чл. 31, ал. 5 на ЗАДС (§ 32, т.21 от законопроекта за Държавния бюджет). Според така разписания план за етиловия алкохол от 1 юли 2025 г. се предвижда повишаване на акциза от 3%, от 1 януари 2026 г. - с 5% спрямо 2025 г., от 1 януари 2026 г. с 5% спрямо 2025 г. и пр. 

Прилагането на такъв подход е напълно в съответствие с духа и буквата на Директива 92/83/ЕИО за хармонизиране на структурата на акцизите върху алкохола и алкохолните напитки, изменена с Директива (ЕС) 2020/1151 на Съвета и на Директива 92/84/EИО на Съветта относно сближаването на акцизните ставки на алкохола и алкохолните напитки. По този начин се постига пропорционалност и балансиран подход в акцизното третиране на различните видове алкохолни напитки.  

С оглед на така изразената позиция, призоваваме компетентните институции да се съобразят с нашето предложение за запазване на сега прилаганите акцизни ставки за бира. Като отговорна и прозрачна индустрия, апелираме след консултации с представители на Съюза на пивоварите да се вземат балансирани и предвидими решения за акцизната политика към пивоварния бранш през следващите няколко години. По този начин бирената индустрия ще запази своята устойчивост и принос към икономическото, инвестиционно и социално развитие на страната.

                                              

 

                                                            С уважение,

Управителен съвет на Съюза на пивоварите в България

 

       17 декември 2024 г.

 

Дата: 18.12.2024

Източник: Съюз на пивоварите в България

Прочетено: 276