19.02.2025

 

„Това е бюджет, насочен към фискална консолидация и донякъде обслужва основната цел – влизане на България в еврозоната. Смятам, че на пръв поглед изглежда добре, показва желание и намерение от гледна точка и на дългосрочните мерки. В него има насрочени мерки за фискална консолидация за 2027 г. и 2028 г.“, уточни икономистът от Българската стопанска камара Щерьо Ножаров в ефира на „Здравей, България" на Нова ТВ.

Рязкото увеличение на държавния дълг за четири години е интересна тенденция, коментира още той. „Дори е по-голямо от това, което беше заложено в проекта на бюджет, защото там увеличението трябваше да стигне от 40 млрд. лв. през 2023 г. до 81 млрд. лв. 2028 г. Докато сега стига 87 милиарда лева. Очевидно икономиката ще се развива на база дългове“, обясни икономистът.

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България коментира проектобюджета за 2025 г. „Никой не е ощетен, защото пенсиите и заплатите изпревариха много икономиката. Нетният коефициент на заплатите с пенсии при нас е близо 70%. Няма нищо страшно, ако оттук нататък ръстът на пенсиите е по-бавен. Така или иначе ще бъде с по-голям темп от инфлацията - очаква се тя да е 2-3%“, заяви той.

„С 2,2 млрд. лева е по-реалистичен този бюджет, с толкова са намалени разходите и съответно - приходите. Но приходите отново са несъбираеми дотолкова, че е махната тази екзотична мярка с данъчната амнистия и недостигащите 3 млрд. лв. са преразпределени“, допълни Велев.

Според предприемача Таня Скринска план-сметката е направена така, че да отговорим на критериите за влизане в еврозоната. „Всички сме на мнение, че трябва да има някакво замразяване, но фактът, че говорим за растеж на цените, показва, че имаме проблем. Тоест този бюджет ще го докараме до 3% дефицит, но това не е нещото, което ще реши проблема“, допълни тя.

Повече гледайте във видеото.

 

Дата: 19.02.2025

Източник: Нова ТВ

Прочетено: 409