Обобщение на доклад от извършено проектно проучване в 5 държави от ЦИЕ
Проучването, което обхвана 552 компании от пет европейски държави, изследва степента и характеристиките на заетостта на чуждестранните работници (т.е. които не са граждани на държавите-членки на ЕС) и ролята на социалния диалог в този процес. Обърнахме специално внимание на различията между индустриите, държавите и работодателите, както и на предизвикателствата, породени от заетостта на работниците мигранти.
Наемането на граждани на трети държави се основава на теорията за човешкия капитал, при която предприятията запълват недостига на умения, насърчават иновациите и гарантират ефективност на разходите. По този начин набирането на персонал от държави по света дава на компаниите достъп до умения, които вътрешният пазар не може да предложи. От друга страна, международната трудова мобилност създава предизвикателства, тъй като мигрантите често работят на по-нископлатени работни места, което води до влошаване на условията на труд. Синдикатите могат да влияят на имиграционните политики и да включват мигрантите в редиците си, но ограниченото им участие в наемането на работа на граждани на трети страни показва необходимостта от по-задълбочен анализ и активно приобщаване.
В настоящата статия представяме резултатите от проучване, проведено върху извадка от 552 малки, средни и големи предприятия от държави, участвали в изследователския проект "Насърчаване на заетостта на граждани на трети страни чрез социален диалог – Recruit4Tomorrow", в който партньори от България са Българската стопанска камара и Конфедерацията на независимите синдикати в България.
Проучването беше проведено между 22 април и 30 юни 2024 г. в България, Хърватия, Унгария, Словакия и Словения.
В проучването се интересувахме:
- каква е степента на заетост на граждани на трети държави сред анкетираните дружества,
- дали има разлики между индустрии, държави и компании,
- дали има някакви особености по отношение на професията, упражнявана от работници от трети държави;
- дали можем да открием разлики в мотивите и пречките при наемането на чужденци от трети страни и каква роля играят представителите на работодателите в това.
Вижте целия доклад ТУК.
Вижте доклада за България ТУК.