28.10.2011

Работодателските организации подкрепят, като цяло, проектите на Бюджет на РБ и Бюджет на ДОО за 2012 г., но според тях за увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) може да се водят преговори едва през пролетта или лятото на следващата година.

Това стана ясно след продължилото до късно тази вечер (28 октомври 2011 г.) заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, в което БСК бе представена от своя зам.-председател Димитър Бранков и главният научен секретар на БАН проф. дтн Стефан Хаджитодоров.

Позицията на БСК е, че актуализацията на МРЗ трябва да става паралелно с актуализация на минималните пенсии, в зависимост от фискалните възможности и след задължителна оценка на въздействието на тази мярка. Освен това, БСК е против административното определяне на минималния осигурителен доход върху икономическите сектори, в които не е постигнато споразумение между работодатели и синдикати.

По повод настояването на синдикатите за увеличение на бюджетните заплати, зам.-председателят на БСК изрази позиция, че индексация на възнагражденията на държавната администрация може да бъде постигнато и по пътя на намаляване на нецелесъобразни дейности. Като пример той посочи области, в които действащите регулаторни режими са повече от 20 при възможност те да бъдат сведени до 2-3.  

Г-н Бранков представи основните предложения на камарата за подобряване на бизнес средата и повишаване на икономическия растеж. Акцент бе поставен върху предложението на БСК Правителството да разработи и представи до края на настоящата година Платформа за възстановяване и икономически растеж, която да спазва до края на мандата си. Ако такава платформа не бъде приета до Нова година, БСК ще настоява за конкретна аргументация за причините.

В изказването си пред участниците в заседанието Димитър Бранков подчерта, че в проекта за държавен бюджет за 2012 г. не са заложени необходимите цели и действия, насочени към: Реформиране на държавните структури и регулиране; Хармонизиране спрямо усреднената структура на бюджетите на водещите европейски страни; Повишаване на резултатността, ефективността и ефикасността на дейностите, публичните услуги и проекти. В тази връзка, принципна позиция на БСК, подкрепена и от останалите участници в заседанието, е да се направи оценка на въздействието на всички предлагани чрез Закона за държавния бюджет, както от отделни представители на Правителството, мерки и политики.

Заложеният в Бюджет 2012 ръст на БВП от 2.9 % е твърде амбициозен, докато планираната инфлация е завишена, смятат още експертите на БСК. Похвално е намерението за увеличение на средствата за образование, но е силно притеснително намалението на средства за наука, смята зам.-председателят на БСК. Според него, необходимо е, вместо планираните 57 млн. лв., за Българската академия на науките (БАН) бюджетът да отдели поне 98.7 млн. лв, в съответствие с исканията на академията. „Не е логично и разумно за БАН да се дават 57 млн. лв. (почти колкото е издръжката на Парламента - 50 млн. лв.), а общо за БНТ и БНР субсидията да е в размер на над 109 млн. лв.", каза Димитър Бранков.

Работодателските организации се обединиха около необходимостта от намаляване на обезщетенията при пенсиониране на работещите в системата на МВР, МО и МП, както и за увеличаване на изискуемия за пенсиониране трудов стаж на тази категория служители. БСК предлага да се пристъпи към тези промени още от 2004 г., но до момента предложението не срещаше необходимото внимание и одобрение. Тази вечер бе обсъден вариант за всяка прослужена в системата на МВР, МО и МП година да се полага обезщетение в размер на 75% от заплатата (вместо настоящите 100%), като максималният брой заплати да се намали от 20 на 15.

БСК настоява да бъдат обсъдени позициите й по пенсионната реформа, представени през август т.г., вкл. за създаването на два нови обособени фонда - „Фонд пенсии за работещите при условията на първа и втора категория труд" за категорийните работници и „Фонд Пенсии за работещите при условията на чл. 69 от КСО". Целесъобразно е въвеждането на промените да станат от средата на следващата година, смята БСК.

Възстановяване на стария режим на изплащане на болничните и премахване на въведената временно, само за 2011 г., антикризисна мярка първите три дни да са за сметка на работодателите, е друго искане на БСК. Камарата предлага като компромис, ако не се възприеме идеята за пълно отпадане на мярката, да се върне старият режим поне за трудоустроените лица. Такова искане бе отправено към БСК от страна на  Централния съюз на трудово-производителните кооперации, който е член на камарата.

Друг дискутиран въпрос по време на днешното заседание бе планираното увеличение на акциза на природния газ. По този повод БСК предложи да се приложи стъпковидно, отложено във времето хармонизиране с изискванията на ЕС.

БСК предложи още да се внесат промени в ЗДДС по отношение облагаемост на сделките, свързани с отпадъци и със странични продукти, както и чрез промени в Закона за местните данъци и такси да се въведе единна основа за определяне на такса „смет" в зависимост от количеството генерирани отпадъци.

„Пътна карта" за либерализация на енергийния пазар, стимули за работодателите да инвестират в образование и наука, както и ускорено изграждане на електронно правителство са част от останалите предложения на БСК за възстановяване на икономиката и постигане на конкурентоспособност и растеж.

вж. Позиция на БСК по Бюджет 2012 и по промените в данъчното законодателство

Дата: 28.10.2011

Източник: БСК

Прочетено: 3197