Данък добавена стойност ще бъде намален. Намерението е записано в програмата на управляващите и ще бъде изпълнено до края на мандата. Кога точно обаче, ще бъде изненада. Прогнозата за 2012 година е на финансовия министър Симеон Дянков, който пред бТВ посочи: „По този начин инфлацията спада автоматично с процента, с който намаляваме ДДС и покупателната способност на всички българи се увеличава автоматично."  

По думите му, това няма да отвори дупка в бюджета, защото тази година са събрани с милиард и половина повече в сравнение с 2010 година.   Министърът уточни, че управляващите са изчакали с идеята си заради кризата, но сега вече са спокойни. Спадът в налога ще бъде между един и два процента.   „Песимистичен анализ един процент икономически растеж, оптимистичен - два и половина процента. 2012 година ще е по-добра от 2011 година, и от 2010 и от 2009 година. Вървим във възход. За всички", каза финансовият министър.  

Той уточни, че минималната заплата ще се увеличи за втори път, ще има повишение и на ниските пенсии.   Министърът заяви, че въпреки лошите новини, които продължават да пристигат, има и голям оптимистичен сценарий. "Да, продължават тежките новини, няколко държави са във вторична рецесия, но вече бъдещето е много по-ясно, отколкото преди месец-месец и половина.

Вече всички са съгласни, че България има финансова стабилност. Тя дава възможност да се водят други данъчни политики - да се намалява ДДС, други доходни политики - да се увеличават пенсии. Там, където няма финансова стабилност, нещата вървят само надолу", каза Симеон Дянков. България влезе в ЕС като най-бедната държава. През последните години има растеж, но той трябва да е много бърз, въпреки това няма как да станем в челната тройка или петица, продължи Дянков.  

За протестите през последните месеци финансист номер едно заяви: "Първо в БДЖ успяхме не донякъде, а напълно успяхме, защото на всички беше ясно, че никой не иска да плаща тежестта на тези поредни години нереформирана система. На зърнопроизводителите също устояхме и парите, които отиват в земеделието не отиват на 100% при тях, а отиват в доста по-широка палитра".  

За пенсионната реформа също успяхме - премиерът искаше да е по-силен реформаторският план, но първоначалната моя идея беше точно повишаване на пенсионната възраст с по 4 месеца, заяви Дянков и отрече правителството да е отстъпвало пред искането на социалните партньори.  

"Горд съм, че правителството устоя и дупката в НОИ ще е по-малка", каза министърът.  

Първият сектор, който трябва да се реформира през 2012 година, според Симеон Дянков, е висшето образование и науката. Там не е ставало досега реформа, затова голяма част от будните ни деца излизат навън. При образованието, освен прогресивното вкарване на пари, което се прави всяка година, според вицепремиера, трябва да се реформира и самата система. Ще има и трусове, добави той.  

В здравеопазването ще има частична реформа. Досега направеното е промяна в политиката за медикаментите - купуваме повече лекарства отпреди на същата цена, уточни Симеон Дянков. Той добави, че парите за онкоболни са същите, както и за 2011 година, а парите за лекарства са с 30% повече. Досега парите за лекарства за онкоболни бяха в здравеопазването, те вече са в Здравната каса и няма да има лимит на броя на болните, които да ги използват.  

Що се отнася до общинските болници със задължения Дянков съобщи, че общинските съвети ще трябва да решат как да се справят с дълговете. Държавата обаче няма как да дава пари на общини за тези здравни заведения. Колкото до държавните лечебни заведения със задължения, каквато е ВМА, Дянков заяви: „ВМА наистина е добре управлявана, но тя е привилегирована, защото военните пациенти получават повече пари за лечение, отколкото другите пациенти". "Ще я слеем с МВР и с Транспортна болница, вероятно. Няма нужда от такива болници. ВМА ще се запази - тя ще бъде основата, на която ще съберем всички останали по-малки болници", каза финансовият министър.  

Най-голямата нереформирана система в България обаче е съдебната система, която е в други ръце, посочи той.  

Корумпиран министър в това правителство няма, категоричен е вицепремиерът. Премиерът не би позволил това, а и погледът отвън е много по-сериозен отколкото в миналото, добави Дянков по повод анкета, изготвена от Българската стопанска камара (БСК) сред 500 мениджъри по темата. Икономическата ситуация като цяло в Европа се влоши и всичко изглежда по-черно, но аз съм убеден, че пролетната анкета ще е по-добра не само заради топлото време, добави Дянков и отрече държавата да убива бизнеса.  

За фирмената задлъжнялост вицепремиерът коментира, че централната власт държи под 50 млн. на бизнеса, като над половината от това е за Кърджалийското водно огледало. Другата половина са за строителни обекти, които по една или друга причина самият строител е решил да си ги вземе през 2012 година. Централната власт не дължи почти нищо на други фирми. Голяма междуфирмена задлъжнялост в България има, но тя не идва от правителството, заяви Симеон Дянков.   Що се отнася до отношенията в ГЕРБ и дразгите в партията вицепремиерът коментира, че ГЕРБ е млада партия, тя се развива и в бъдеще е възможно да има други лидери.  

Той каза, че с министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов му е най-трудно, с него са имали доста дразги заради дисциплината. "Но доскоро с другия министър, с който съм имал дразги - Тотю Младенов, той стана тигър и внезапно разбра, че това е правителство с център дясно и той е министър, който трябва да се държи така", коментира вицепремиерът.   Дянков не отговори на въпроса дали се готви смяна на министър Найденов. "Не е моя работа да го сменям. Имаше друг министър, който се опитваше да избяга по тъч линията с коментари и той вече не е министър", посочи Дянков, уточнявайки, че става въпрос за Александър Цветков, който беше заменен на поста министър на транспорта с Ивайло Московски.

Прочетено: 1783