БЯХА ВРЪЧЕНИ НАГРАДИТЕ НА ПОБЕДИТЕЛИТЕ В НАЦИОНАЛНОТО СЪСТЕЗАНИЕ ПО КОМПЮТЪРНИ МРЕЖИ ЗА УЧЕНИЦИ
На тържествена церемония, на 24 юни, в София бяха наградени победителите в Националното състезание по компютърни мрежи за ученици от 8 до 13 клас. Конкурсът беше организиран от Министерството на образованието и науката и Софийски университет, в партньорство със Сиско Академията при Българската стопанска камара.
Вчера в София завърши финалният кръг на националното състезание по компютърни мрежи. Два дни ученици от цялата страна се съревноваваха на теория и практика. Децата от 8 до 13 клас показаха завидни умения в познанията си за комуникациите и мрежите. Не ги затрудни нито теорията, нито практическият казус, с който се справиха с бързина и ловкост, съобщават организаторите.
Победител в състезанието стана 16-годишният Павел Стефанов, ученик в 10ти клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". На награждаването той сподели, че в момента се готви за най-високото ниво на сертификация в областта на мрежите – CCIE /Cisco Certified Internetwork Expert/. На второ място се класира Виктор Томов от Технологическото училище Електронни системи в гр. София. Третото място си разделиха двама участника: Димитър Димитров от Националната природо-математическа гимназия - София и Ардаваст Дайлерян от ЕГ "Иван Вазов" в гр. Пловдив.
Състезанието се организира за трета поредна година след огромния успех от 2005 г. и 2006 г. сред ученици и учители. След онлайн регистрация за състезанието всички участници получиха достъп до учебни материали в Интернет, които са разработени в рамките на програмата на Сиско Мрежовата академия.
Първите 15 от теоретичния тест преминаха в следващия кръг от състезанието, в който трябваше да открият и отстранят проблем в примерна мрежа. На уменията им биха завидели и опитни системни администратори както в България, така и в чужбина.
Задачите за теоретичния тест и практическия казус бяха подготвени от специалистите на ФМИ, където се проведоха и двата кръга на състезанието. Домакините създадоха чудесни условия, а дълго след теоретичния тест учениците разискваха с авторите верните отговори. По стриктност и точност проверката на знанията на учениците може да се сравни с кандидатстудентска кампания.
По време на втория състезателен ден, специално за учениците, водещи специалисти от ФМИ и от Сиско Системс България изнесоха лекции за мрежи и бизнес умения.
В поздравителния си адрес към участниците в състезанието президентът на републиката отдава заслуженото на "организаторите на това престижно състезание - Министерството на образованието и науката, Факултета по математика и информатика на СУ "Св. Климент Охридски" и Българската асоциация на мрежовите академии. С прекрасната си инициатива, влязла в съзвучие както с потребностите на деня, така и с интелектуалните нагласи на нашите ученици, тези институции работят за авторитета на държавата, на обществото ни като цяло". Президентът почертава, че "можем с гордост да демонстрираме пред света интелектуалния потенциал на нашите деца, постиженията на образователните ни система, които, въпреки всички критики и реални проблеми, не могат да бъдат отречени". Като продължение на неговото изказване отбелязваме, че победителите от националното състезание по мрежи ще мерят сили със свои връстници на международното състезание по компютърни мрежи на 29-30 юни в град Кошице, Словакия. Тяхното участие ще бъде спонсорирано от "Телелинк".
Към участниците в състезанието лично се обърна и заместник-министърът на образованието и науката Кирчо Атанасов, който гарантира подкрепата на министерството и за бъдещите изяви на талантливите ученици, като им пожела "успехите им да нарастват, както в математиката нараства една монотонно растяща функция в интервала от минус безкрайност до плюс безкрайност".
В приветствието от името на кмета на София Бойко Борисов бе отбелязано, че инициативата е изключително полезна и се провежда в момент, когато на пазара на труда има недостиг от мрежови специалисти.
Усилията на състезателите бяха възнаградени от редица български фирми. С тяхна подкрепа победителите и техните учители и училища получиха много предметни награди.
Генерален спонсор на състезанието бе "Кейбълтел".
Сиско Системс България, Телелинк, Лирекс БГ, Българската стопанска камара, БТК, Сиела, Нетис Сат решиха също да насърчат най-добрите ученици, които се интересуват от съвременните комуникации в България.
Най-добрият курсист на програмата "Сиско мрежова академия" за регион Европа, Близкия изток и Африка за 2003 г., а вече собственик и управител на фирма "Сторидж Таргет" 18-годишният Йордан Кацаров, лично предостави една от наградите за състезанието.
Медиен партньор на събитието бе списанието "PC World", които наградиха първите 15 с едногодишен абонамент.
Организаторите изказват своята благодарност на фирмите, които подкрепиха състезанието и осигуриха награди за победителите, както и поощрителни подаръци за всички участници.
За контакт: