ИНФЛАЦИОННА БЕЗИЗХОДИЦА В ЕВРОПА
Ефектът от количествените улеснения на ЕЦБ вече се вижда в еврозоната. Първоначално банките използваха 530-те милиарда евро, дадени им на втория аукцион, проведен през януари, за стабилизиране на балансите си и депозираха голяма част от парите обратно в ЕЦБ. Но постепенно средствата се насочат към покупка на активи с по-висока доходност и това повишава инфлационния натиск в региона.
Публикуваният днес доклад на Евростат показа покачване на инфлацията в еврозоната до 2.7% през февруари, което е с 10 базисни пункта над очертаванията и над стойността на показателя през януари. До голяма степен повишаването на инфлацията се дължи на ръста на цените на горивата и храните. През февруари цените на енергията са скочили с 9.5% спрямо същия месец на 2011 г. Основният индекс на потребителските цени, от който компонентите на горивата и храните са извадени, и който се използва при определяне на лихвените нива на ЕЦБ, расте с темпа от януари – 1.50% на годишна база.
Въпреки че нивото на инфлацията в еврозоната остава под пика от 3%, достигнат през миналата година, покачването на потребителските цени оказва натиск върху търсенето и инфлацията остава над границата от 2%, заложена от ЕЦБ като горен праг за ценова стабилност. От Европейската централна банка очакват понижение на цените през втората половина на 2012 г, но с оглед на това, че ефекта от количествените улеснения все още е слаб, инфлационните очаквания може да се запазят високи по-дълго от предвиденото.
Надеждите за отстъпление на потребителските цени са свързани най-вече със забавянето на икономиката на Китай. В тази ситуация ЕЦБ няма широко поле за действие. От една страна високата инфлация би трябвало да накара банката да повиши основната си лихва от сегашното ниво от 1%. Но от друга, потребителското търсене в еврозната и без това е слабо, а няколко от европейските страни, включително третата по големина икономика във валутния съюз – Италия, са в рецесия. Ето защо ЕЦБ не може да се бори с инфлацията, както го правеше през предходните няколко години.