МВР СЕ ОКАЗА НАЙ-ГОЛЯМАТА ОХРАНИТЕЛНА ФИРМА
МВР е заработило 106,5 млн. лв. от охранителна дейност през последните две години, което го прави най-големия играч в бранша.
Това писа електронното издание “Медияпул”, като се позова на справка, получена по Закона за достъп до обществена информация. Парите от охранителна дейност формират около 5% от бюджета на най-богатото министерство. Приходите от СОД и охрана на обекти са близо 43% от всички постъпления в бюджета на МВР.
През 2010 г. целият охранителен бранш е направил оборот от 609 млн. лв., а полицията е получила 54,5 млн. лв. по договори за охрана на обекти и сигнално-охранителна дейност. През 2011 г. постъпленията й са 52 млн. лв.
Според Националната асоциация на фирмите за търговска сигурност и охрана най-голямата частна фирма в бранша е СОТ 161 с годишен оборот около 37 млн. лв. и пазарен дял от 6%. А делът на МВР е 9%. Законът позволява на МВР с ресурс, платен от данъкоплатците, да конкурира нелоялно частните охранителни фирми. Ведомството, от една страна, лицензира, от друга - контролира, а от трета - наказва за извършени нарушения останалите в бранша. Европейското законодателство не допуска контролиращ и лицензиращ орган да е и участник на пазара.
Преди месец организацията на фирмите от охранителния бранш (БСИС) поиска да се отнеме правото на МВР да извършва частна охранителна дейност. Наскоро в отворено писмо до парламента за същото настояха и от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Според БСИС в Европейския съюз няма вътрешно министерство, което да предлага охранителни услуги по договор. През 2010 г. Комисията за защита на конкуренцията излезе с решение, че полицията и охранителните фирми не са конкуренти по смисъла на Закона за частната охранителна дейност, защото полицията черпи своите правомощия от Закона за МВР.