ЗАКРИТИ ФИРМИ ЩЕ ПРЕДАВАТ ПО-ЛЕСНО АРХИВИ ЗА ПЕНСИИ
Закритите фирми ще могат по-лесно да предават разплащателните си ведомости в НОИ. Това ще облекчи бившите им служители при доказването на стаж и доход за получаване на пенсия или обезщетения.
Досега задължение да предават документите имаха само работодателите или упълномощени от тях лица. Сега това ще могат да правят и “представителите на търговски дружества, неперсонифицирани дружества и кооперации, синдиците и ликвидаторите”, обясниха от НОИ. Промените са записани в Инструкция №5 за работа с осигурителния архив и вече са в сила.
“Старата уредба затрудняваше предаването на ведомостите. При смърт на едноличен търговец например нямаше друго отговорно лице, което да декларира, че фирмата е закрита”, обясниха от НОИ. Затова се случвало документи да се губят, а работилите в закритите дружества да не могат да докажат, че имат стаж за пенсия. За да се избегнат подобни проблеми, наследниците на починалите еднолични търговци, собственици на търговски дружества или самоосигуряващите се също ще могат да предават документите на ликвидираните компании в НОИ.