Насочваме се към един период от пет години, който ще е белязан от силна нестабилност в еврозоната. Това заяви в интервю за френския “Le Figaro” икономистът Александър Делег. Въпреки това еврозоната би трябвало да успее да се измъкне от кризата. Затова обаче страните не трябва да се отказват от ключовите реформи, допълва Делег. През януари смятах, че съществува шанс едно към десет някоя страна членка да напусне еврозоната до края на годината. Сега обаче тази възможност изглежда по-реална.

Едно нещо е сигурно – Испания има по-малко за губене от Гърция при евентуален отказ от еврото. Гърция без единната валута ще се превърне просто в една балканска държава. В същото време не трябва да забравяме за силната връзка между Испания и Латинска Америка, която е с все по-добри перспективи за растеж. Така че испанската икономика би могла да се възстанови сравнително бързо. Проблемът й в момента е, че не е достатъчно конкурентна спрямо останалите в еврозоната, коментира още експертът. В периода от 2000 до 2007 г. цените в страната са се повишили с около 35% спрямо 15% в Германия например, което съответно намалява интереса към испанските стоки за износ.

Сравнението между Великобритания и Испания е добър пример за това как понякога членството в еврозоната може да накаже една държава. Положението на двете страни е почти идентично, като британската икономика даже е в по-неблагоприятна ситуация в някои отношения. Тя е по-силно зависима от финансовия сектор и дългът на страната за 2011 г. е 85,7% спрямо 68,5% на Испания. Но докато централната банка на Великобритания се намесва по отношение на дълга и успокоява пазарите, тази на Испания изглежда почти немощна с отказа си да реагира, смята Делег.

Прочетено: 1951