„В последните дни има активен диалог с всички заинтересовани страни от промените в Закона за горите и по най-важните текстове има постигнати общи споразумения." Това каза председателят на Комисията по земеделие и гори в парламента Десислава Танева. Тя не скри, че е била изненадана от "изострения дебат" по текстовете в него.

Танева посочи, че до приемането на законопроекта са били направени много корекции и всички те са били в полза и интерес на обществото. Тя не очаквала, че споровете след неговото приемане ще стигнат до улични протести. Председателят на Комисията ясно заяви, че оттук нататък при приемането на подобни текстове ще се търси широк дебат.

"Това, за което се разбрахме е, че след 10 дни ще качим на сайта на земеделското министерство и стенограмата, и законопроекта, предложенията на неправителствените организации и докъде сме стигнали по този дебат. Ще дадем 10-дневен срок, в който ще качваме на сайта всички предложения за промени в законопроекта. На 3 юли сме планирали да направим една кръгла маса с всички заинтересовани страни, разбира се, представителни организации и от там насетне при, надявам се, постигнат консенсус да продължим с приемането на законопроекта", каза Десислава Танева.

В ефира на Би Ти Ви тази сутрин шефът на комисията призова за спиране на активните протести. Нейното желание е те да бъдат заменени с конструктивен диалог между двете.

Танева не пожела да коментира информацията, появила се в медиите, че съгласно заповед на управителя на Пампорово, управляващите и техните семейства могат да се възползват от безплатни карти за лифт и всички други съоръжения в курорта.

"Тази информация я разбрах от медиите, не я коментирам, не познавам изпълнителния директор на Пампорово. Не ми се случва логична тази заповед. Аз от 15 години ходя зимата на Пампорово и си плащам, така правят и мои колеги", каза депутатът.

В своя защита тя предложи да запознае обществеността със своя ски учител като доказателство, че не се възползва от привилегиите.

Опонентът й в разговора - природозащитникът от WWF България Александър Дунчев посочи, че спорният закон за горите засяга най-вече Витоша. "На останалите територии със ски курорти по принцип строителството е забранено и това няма как да се промени. По тази причина протестиращите в подкрепа на новите текстове "общинари", които искат развитие за регионите си, са заблудени", посочи той.

По думите на Дунчев, природозащитниците искат да няма ново строителство на Витоша. "Има план за управление на Витоша, в който пише, че там може само да се реновират съществуващите постройки. Ако се модернизират съществуващите писти, всички ще са доволни", допълни той.

Дунчев добави, че премиерът Бойко Борисов на срещата с еколозите е подкрепил искането им по пистите да има нови съоръжения, но на мястото на старите - по подобие на Банско.

 

Прочетено: 2244