ЛОШАТА РЕКОЛТА НА ПШЕНИЦА ПО СВЕТА ДОВЕДЕ ДО РЕКОРДНИ ЦЕНИ У НАС
Цената на пшеницата у нас достигна най-високото си ниво от години насам – 420 лева за тон. Това съобщи днес председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Кирил Жендов пред bTV.
По думите му добивите в Добричко са намалели с 20% на годишна база, но зърното е със 100 лева по-скъпо. За първи път цената му достига такова ниво по време на жътва.
Според Жендов обаче това ще е временно и в следващите месеци пшеницата ще поевтинее. Възможно е цената ѝ пак да се нормализира през месеците февруари-март 2013 г., прогнозира той.
Причината за поскъпването е лошата реколта в световен мащаб. Пропадналите посеви в Украйна, Румъния и Русия вдигат цената всеки ден. Борсовите анализатори също отчитат пик на пазара.
"Това са зърнопроизводители, които са ожънали реколтата и гледат веднага да я продадат, очаквайки, може би, понижение на цената", смята Васил Симов от Софийската стокова борса.
На тези цени родното жито отива за износ, признават зърнопроизводителите. А хлебопроизводителите поне засега обещават разумни цени без изненадващи скокове. Но пшеницата от новата реколта ще влезе в мелниците едва през септември тази година.
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов съобщи, че в област Добрич са ожънати близо 43% от площите, засети с пшеница, пише в. "Класа". Средният добив в най-големия зърнопроизводителен район на страната засега достига 454 кг. Прибраната реколта в региона надхвърля 215 000 тона.
Зърнената реколта от 2012 г. е най-добрата от 20 години насам като качество на прибраните ечемик и пшеница. Количеството ѝ е като това на миналогодишната реколта, информира Найденов преди няколко дни. Лабораторно е доказано съдържание на глутен от 25-30 единици, което е "отлична предпоставка за качествен хляб".
С други думи, можем да очакваме, че тази година хлябът, който ядем, ще е без изкуствени примеси и добавки, които се слагат при лоша реколта на суровината. Местните зърнопроизводители потвърдиха данните за съдържанието на глутен. Обичайно този основен за качеството на хляба показател достига 20-23 единици, обясни Кирил Жендов.