ДЪРЖАВАТА НА ИНВАЛИДИТЕ
Освен на пенсионерите и бездомните кучета България се оказа и държава на инвалидите. В момента инвалидните пенсии са 879 713 броя, става ясно от данните на Националния осигурителен институт (НОИ). За сравнение в края на 2000 г. държавата е изплащала 324 000 пенсии - три пъти по-малко, отколкото сега.
Един човек може да получава повече от една пенсия. Затова към днешна дата пари получават 436 855 души, докато през 2000 г. те са били 229 000. Най-трагично изглежда положението, ако видим колко пари дава НОИ на инвалидите. Сумата в момента е 1,4 милиарда лева - 20 на сто от общите разходи за пенсии в страната. През 2000 г. са се харчили скромните 244 милиона лева.
"Смея да твърдя, че около 50% от инвалидните пенсии са фалшиви", каза още преди 2 години социалният министър Тотю Младенов. Оттогава той периодично обявява свещена война на инвалидите менте, която до момента не е дала резултат.
Според експертен анализ на НОИ основната причина за бума с инвалидните пенсии през последните години е, че през 2000 г. държавата даде право на инвалидите над 16-годишна възраст с над 71% намалена работоспособност да получават към пенсията си и добавка от 25 лева. В резултат на това от 64 000 в края на 1999 г. броят на добавките е скочил близо 8 пъти и е достигнал 500 000 през 2011 г.
Инвалидите имат право на безплатно паркиране в синята зона на определени места. Често обаче нарушители злоупотребяват, а и кофи за боклук запушват инвалидните места.
Експертите са категорични, че винаги, когато се променят условията за пенсиониране, например при повишаване на възрастта и стажа, както и когато има скок в безработицата, хората масово търсят начини да получат инвалидна пенсия.
"Средният дял на хората с увреждания на Стария континент е 16% от населението. За страна като България с нейните 7,5 млн. души те би трябвало да са 1,2 милиона." Това изчисли пред "Преса" изпълнителният директор на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски.
Всъщност към момента няма официални данни колко точно са хората с увреждания в България.
Националният статистически институт обяви след преброяването на населението от 2011 г. цифри, различни от тези на Коралски.
Според НСИ хората с увреждания са 474 267 - 9039 деца, а останалите 465 228 са на възраст над 16 г. Най-много са от 60 до 69 г. - 130 000 души. "Първенец" по брой на хора с увреждания е област Силистра, където делът им е 20,2%. Следват областите Габрово (16%), Враца (14,1%) и Плевен (13,9%). На другия полюс е област Бургас - само 5 на сто. Близо 40%, или 184 556 души, имат степен на увреждане от 71 до 90%.
С увреждания над 90% са 131 298 души, сочи още статистиката от преброяването. 84,6% от хората с увреждания са икономически неактивни - това означава, че нито работят, нито са регистрирани като безработни.
Заради драстичния ръст на инвалидните пенсии Тотю Младенов сфромира работна група, която да предложи мерки срещу измамите и как разходите да са по-ефективни.
Лекарите от ТЕЛК: Не сме мафиоти!
Териториално-експертните лекарски комисии (ТЕЛК) не са мафиотски структури и не може да бъдат обвинявани за многото пенсии за инвалидност. За това са категорични докторите от Сдружението на лекарите от медицинската експертиза. Когато човек е болен, търси всякакви начини да събере някой лев и да си реши социалните проблеми, смятат те.
В момента има 92 ТЕЛК, 28 картотеки на инвалиди и една Национална експертна лекарска комисия (НЕЛК). В тях работят близо 350 висококвалифицирани лекари с една или две клинични специалности с експертен стаж над 10 г., каза председателят на управителния съвет на сдружението д-р Петко Ников. Средната заплата на тези лекари е около 500 лв. По думите на д-р Ников има много случаи, в които пациенти, недоволни от решение на ТЕЛК, пишат до различни инстанции с искане дори медиците да бъдат уволнени.
Не се обиждам, но пътят на жалбите е ясно регламентиран - НЕЛК и Софийския градски съд, каза д-р Ников.
НОИ и Агенцията за социално подпомагане трябва да си свършат работата, да преценяват хората от какво имат нужда - количка, храна, отопление, дюшек или нещо друго, категорични са медиците и очакват с нетърпение реформа в системата.
Експерти: Стресът уврежда
Една от основните причини да има толкова много инвалиди в страната е стресът. Затова е категоричен конфедералният секретар на "Подкрепа" д-р Евгени Душков. Според него хората масово са в стрес заради високата безработица и ниските доходи.
Нужни са строг контрол и адекватно заплащане на лекарите от комисиите, само така ще се спрат случаите на корупция, смятат синдикалистите. Те са против идеята степента на работоспособност да се определя от хора без медицинско образование, защото така ще има силово намаляване на инвалидните пенсии заради финансовата стабилност.
Нерядко инвалидната количка се оказва единственият начин за придвижване на хората с увреждания и те рискуват живота си в трафика. С редки изключения специалните платформи в градския транспорт липсват.
Близо 270 000 са болните от рак
По данни на Сдружението на лекарите от медицинската експертиза българите с диабет са над 320 000 души.
Всяка година се регистрират все повече нови случаи на хора с онкологични заболявания - близо 35-36 000 души, което е страшно, алармират лекарите. Раково болните в страната сега са около 270 000 души.
Тревожната статистика продължава с факта, че близо 1,8 млн. души са с високо кръвно, като над 5% от тях са деца. Близо 200 000 българи страдат от различни форми на астма.
България е на първо място в ЕС и на едно от първите места в света по смъртност от сърдечносъдови заболявания - 65,4% от общата смъртност (по данни на Световната здравна организация).
Добавките не зависят от доходите
Да си инвалид, е изгодно, колкото и цинично да звучи. Свидетелството от ТЕЛК носи на хората с увреждания т.нар. добавки за социална интеграция, без значение какъв е доходът им. Той се взема предвид само при отпускането на помощите им за ток и парно. Значение всъщност има процентът на намалената работоспособност.
Размерът на добавките е определен процент от т.нар. гарантиран минимален доход, който в момента е 65 лв. Така например инвалидите имат право веднъж годишно на пари за балнеолечение и рехабилитация в размер на 195 лв. - това е трикратният размер на въпросния минимален доход.
Хората с увреждания получават освен това 15% от този доход, което прави 9,75 лв. на месец за транспорт, както и за диетично хранене и лекарства. За телефон и интернет и за обучение им се полагат по 20% от гарантирания доход, или 13 лв. месечно.
Хората с увредено здраве имат право на безплатно паркиране и на винетка за безплатно ползване на републиканската пътна мрежа, както и на безплатни билети за влак. Ако жилището им е общинско и са под наем, държавата плаща наема, като им дава и до 600 лв. за ремонт и преустройство на апартамента.
Дават 25 лв. към пенсията
"Добавката за инвалидност от 25 лв., която се дава заедно с другата пенсия от 2000 г. насам, накара много хора с някакво заболяване да си извадят решение на ТЕЛК, че са инвалиди. Тези пари са хлябът за един месец." Това коментира за "Преса" изпълнителният директор на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски. Използването на решението на ТЕЛК като "универсален ключ" за ползване на различни привилегии трябва да спре, смята той.
Според Коралски се носят няколко градски легенди - например, че всички джипове са на инвалиди. Друга неистина е, че инвалидите менте са половината от всички, които са си извадили решение от ТЕЛК.
"Такива обобщения обиждат и инвалидите, и лекарите. По силата на същата логика може да се каже, че половината висшисти са менте, защото има хора, които са си купили дипломите", смята той. Фалшивите инвалиди са не повече от всички други ментета в държавата, каза Коралски. Той е категоричен, че големият проблем е в това да се намери работа за хората с увреждания. Инвалидността е икономически проблем, не по-малко важен от социалния, обществото е длъжник на хората с увреждания, превръща ги в аутсайдери, смята ексминистърът на труда и социалните грижи.
Според него колко точно са инвалидите в страната ще стане ясно, след като заработи информационната система през февруари 2013 г. В електронен регистър ще влязат всички хора с увреждания. Ще има информация за адресите и заболяванията им.