Държавната субсидия за БДЖ в размер на 14 млн. лв. месечно бе върната на железницата след спешна среща между транспортния министър Ивайло Московски, зам.-министър Камен Кичев, шефовете на дружеството и финансовото ведомство. Новината съобщи Ивайло Московски. Финансовият министър Симеон Дянков е бил в постоянна конферентна връзка по време на срещата и е дал одобрението си за всички набелязани мерки.

Парите ще постъпят по сметките на БДЖ до ден-два. Транспортният министър бе категоричен, че не предстои нито съкращение на влакове, нито на персонал. Само преди ден при липса на държавната субсидия бе оповестено, че ще бъдат съкратени 200 влака и 3000 служители.Мерките за оздравяване на железницата включват промяна в Закона за железопътния превоз, която да овласти кондукторите и Пътна полиция да санкционират гратисчиите.

Само преди дни изпълнителният директор на БДЖ Йордан Недев алармира, че представителите на превозвача в момента са безсилни да наложат каквито и да е мерки спрямо гратисчиите, не могат да ги свалят от влака, не могат да им наложат актове. Резервите в тази събираемост са в милиони, каза Московски. Шефът на борда на директорите на БДЖ Владимир Владимиров уточни, че става дума за сума между 5 и 7 млн. лв. годишно.

Транспортният министър допълни, че криминализирането на мерките срещу кражбите на части и гориво ще позволяват ефективни присъди за извършителите. На този етап, по думите на Недев, от компанията уволняват крадците, а съдът ги възстановява на работа като дори приема версии, че човек, заловен с пълна туба гориво, не я краде, а я връща, защото я е намерил. Споразумяхме се с финансовото министерство БДЖ да прехвърли сграден фонд, освободен от тежести, на държавата и така да обезпечи плащането към кредитора ­ Световната банка, каза Московски.

Той напомни, че заемът, който сега не е обслужван, е от времето на Жан Виденов, от 1995 г.Владимир Владимиров уточни, че почивните бази на дружеството са 14 като 3 са на Черноморието, а останалите са в други райони на страната. Някои са вече затворени, защото носят повече разходи на компанията. Тепърва експерти ще установят кои недвижими имоти могат да бъдат заложени като гаранция по заема или направо прехвърлени на държавата. Като следваща мярка БДЖ много бързо трябва се раздели чрез продажба на свои дялове с други несвойствени за дейността на дружеството дейности, допълни Московски.

Не се притесняваме вече за бъдещето на компанията, защото за първите 6 месеца на годината сме на 10 млн. лв. печалба, каза Владимиров. Той обясни, че освен субсидията на месец от пътнически превози приходите са средно в размер на 8,5 млн. лв. От тези приходи БДЖ всеки месец превежда по 1,8 млн. лв. на KFW, които са продали 50-те мотрисни влака „Дезиро”, а отделно по лихвите по всички други заеми се изплащат още 1,1 млн. лв. Шефът на борда допълни, че по някои от заемите вече се погасява и главницата.

Прочетено: 2051