След няколко месеца на колебливи оценки бизнесът отново е минорен. Това показват данните от анкетата на Националния статистически институт за бизнес климата в страната за август. Нагласите на мениджърите се влошават във всички сектори на икономиката, като общият показател за бизнес климата се понижава с 3.3 пункта. Това е най-големият спад, регистриран от началото на годината. Все пак трябва да се има предвид, че при тези данни има сериозни месечни колебания и освен това се правят на база извадка от мениджъри, които може да не са представителни за своя сектор.


Отчетеният спад сега е в съзвучие с движението на подобните индекси в някои от останалите държави в Европа. Обявеният ден по-рано индекс на бизнес доверието в Германия показа четвърти пореден месец на спад.

Страната е най-големият експортен партньор на България и всяка промяна там се отразява и на българските износители тук. Индексът, компилиран от института Ifo на база прогнозите на 7000 мениджъри, показва стабилни нива за текущото представяне на германската икономика (спад от 111.5 на 111.2), но очакванията за бъдещето се свиват чувствително от 95.5 на 94.2 пункта. Това показва, че след стабилните първи две тримесечия вероятно Германия я очаква по слабо трето. През август показателят падна на най-ниското ниво от над две години.


Някои български производители вече заявиха, че отчитат спад на поръчките. "Това са външните влияния. Отделно от това имаме и типично наши проблеми като финансовото състояние на фирмите. Междуфирмената задлъжнялост е висока, държавата и най-вече общините не се разплащат редовно с бизнеса, процедурите по несъстоятелност са бавни и кредиторите не могат да си вземат парите, а банковото кредитиране е много слабо", коментира Камен Колев, заместник-председател на Българската стопанска камара. Той допълва, че като цяло обстановката и извън, и вътре в страната не предполага възстановяване на средата и не дава основания за оптимизъм.


Без изненада за строителството
Най-драстично са спаднали настроенията в сферата на строителството, където общият показател е с 6.9 пункта по-нисък от предходния месец. Оценките на мениджърите за строителната активност на фирмите и настоящото им състояние са негативни, но основната причина за понижаването на секторния индикатор е увеличеният песимизъм в очакванията за следващите месеци. По тази причина прогнозите за заетите в бранша също се променят в посока надолу.


Като цяло обаче тези резултати не са изненадващи предвид задаващия се край на активния строителен сезон. Според Георги Стоев от Industry Watch липсата на оптимизъм в бранша е логична и се подкрепя и от данните за разрешителните за строеж, които вече са на дъното и подобрение няма. "Живеем във времена на стагниращи инвестиции, а кредитът за подобни начинания е почти замръзнал", коментира той.


Част от веригата
Индикаторът за бизнес климата в промишлеността намалява с 2.8 пункта спрямо юли. Нещо повече - причината за спада е не само по-лошата оценка на мениджърите за настоящото състояние на предприятията, но и негативните им очаквания за следващите месеци, които от своя страна се дължат на намалените поръчки от чужбина.

По думите на Георги Стоев българските предприятия от преработващата промишленост са свързани с доставчици на части или компоненти за големи световни производители. Така в момента, в който има свиване на търсенето на дадени потребителски стоки, това се отразява на местните фирми. Голяма част от българските машиностроителни предприятия например работят за автомобилни компании, които произвеждат дълготрайни потребителски стоки. Те са и най-засегнатите в бизнес цикъла при спад на потреблението.

"За добро или лошо България е част от тази верига на добавена стойност", посочи Стоев. Той добави, че прогнозите на икономистите са били за ръст на т.нар. конкурентно развиващи се производства, ако не в краткосрочен, поне в средносрочен план. "Очаквахме, като мине рецесията в Европа, те да бъдат новите двигатели на растеж", добави той.


Умерен спад при услугите
Бизнес климатът в сектора на услугите също се влошава през август, като съставният показател спада с 2 пункта в сравнение с предходния месец. Причината е изместването на очакванията на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца от "по-добро" към запазване на "същото", показват данните на НСИ. Малко по-добри са оценките им за настоящото състояние на фирмите. Прогнозите им за търсенето на услуги през следващите три месеца също са малко по-благоприятни. Въпреки това компаниите не очакват да увеличат персонала си. Според Георги Стоев много е важно към кои услуги е насочена методиката на НСИ. "Бизнес услугите доста се свиха и няма перспективи да се разгърнат. Все пак услугите за крайни потребители по някаква причина растат", каза той.


По-добри очаквания в търговията на дребно
Най-малка е промяната при търговията на дребно, въпреки че и там движението е отново надолу. Показателят за бизнес климата в сектора намалява с 1.7 пункта, което се дължи на по-умерените оценки на мениджърите за настоящото състояние на компаниите. В същото време обаче те имат и по-положителни очаквания за следващите шест месеца.

Прогнозите им за поръчките към доставчиците и обема на продажбите през следващите три месеца също са по-благоприятни, въпреки че и в този сектор не се планира наемане на още работници.


Като цяло се наблюдава динамична промяна при бизнес моделите, смята Георги Стоев. Такъв е например случаят в търговията на дребно, където големите играчи изместват по-малките, а магазините се преместват от улицата към интернет. "Това са органични промени, чисто вътрешни за всяка компания, които могат да обяснят оптимизма", смята той.

Прочетено: 2374