Максималният осигурителен праг, който в момента е 2000 лв., може да бъде увеличен. Това обяви в интервю пред Нова телевизия министърът на труда Тотю Младенов.

Младенов първо обяви, че увеличението ще се случи, а после побърза да заяви, че тази идея най-напред трябва да бъде обсъдена от експерти и да се прецени ефектът от нея. Министърът изпусна обещанието си за вдигане на осигурителния праг, след като обеща, че от 2013 г. ще има увеличение на абсолютно всички пенсии, а не само на най-ниските, каквито варианти се обсъждаха.

"Принципът на социалното осигуряване е, че когато има увеличение, трябва да е с еднакъв процент за всички. По отношение на бюджета за следващата година ще има увеличение на всички пенсии с еднакъв процент, включително и максималните", обясни Тотю Младенов.

След това последва въпрос на водещия, който попита как това ще се случи с максималните пенсии, при положение, че техният размер е обвързан с размера на максималния осигурителен праг.

"Когато увеличаваме пенсиите, ще се увеличат с еднакъв процент всички пенсии. Просто ще се вдигне максималният осигурителен праг", заяви Младенов и после добави:"Това е въпрос на дебати, на експертно мнение. Има предложения за увеличение от синдикатите, но трябва да видим какви са ползите, ако се направи това, и с колко".

Младенов уточни, че от началото на 2013 г. ръстът на пенсиите ще бъде минимум със 7.6%, както вече обеща финансовият министър Симеон Дянков, което било възможно заради реформата в пенсионната система и изключителната стриктната финансова дисциплина, провеждана от правителството. На базата на тези реформи ние сега можем да си позволим и по-добро изпълнение на приходите в НОИ, а това ни дава възможност да увеличим и пенсиите догодина, обясни Младенов.

Той увери, че въпреки кризата правителството прави всички възможно да има покачване на доходите. Според него това е възможно да се случи благодарение и на европейските програми, които осигуряват по-голяма заетост.

1.4 млн. работещи в страната ще бъдат засегнати от увеличението на минималните осигурителни прагове, които вече са договорени за 57 от общо 85 икономически дейности в страната. Средното увеличение за тях е около 4.4%, което според Младенов не би трябвало да се отрази негативно на работодателите и не бива да се стига до освобождаване на служители.

Прочетено: 2044