ЕК ПРИЗОВА ЗАЕТОСТТА И СОЦИАЛНОТО ПРИОБЩАВАНЕ ДА СА ОСНОВЕН ПРИОРИТЕТ
Публикуваният доклад за младежта в ЕС призовава заетостта, социалното приобщаване и здравето и благоденствието на младите хора да се превърнат в основни приоритети на европейската политика за младежта, съобщиха от представителството на ЕК у нас.
В доклада, изготвян на всеки три години от комисията, се подчертава, че ЕС и държавите-членки трябва да полагат повече усилия за подкрепа на младите хора, които са най-силно засегнати от икономическата криза.
Безработицата сред младите хора на възраст между 15 и 24 години в ЕС е скочила с 50 % от началото на кризата, от средно 15 % през февруари 2008 г. до 22,5 % през юли тази година. Според последните данни, публикувани от Евростат миналата седмица, най-високи проценти са отбелязани в Гърция (53,8 %) и Испания (52,9 %). В ЕС над 30 % от младите безработни са били без работа за повече от година.
"Силно съм обезпокоена от последиците от кризата върху младите хора, тъй като прекалено много от тях са застрашени от социално изключване и бедност. Младите хора са нашето бъдеще и аз съм твърдо решена да работя за укрепването на нашите политики и програми в областта на образованието, обучението и младежта, за да имат те по-големи шансове за намиране на работа и по-добри възможности в живота", заяви Андрула Василиу, европейски комисар по въпросите на образованието, културата, многоезичието и младежта.
Има обаче светлина в тунела: в доклада се посочва, че почти всички държави членки прилагат стратегията на ЕС за младежта, която има за цел създаването на повече и по-добри възможности за младите хора и насърчаването на активното гражданско участие, социалното приобщаване и солидарността.
От публикуването на предходния доклад през 2009 г. насам, държавите членки са укрепили инициативите в областта на образованието, заетостта и предприемачеството, насочени към младите хора. Нивото на участие на младите хора в сдружения и социални движения е останало високо.
"Еразъм за всички", предложената нова програма за образованието, обучението и младежта за периода 2014-2020 г., ще играе централна роля в новата стратегия на ЕС за младежта. Новата програма предвижда значително увеличение на финансирането, което ще даде възможност до 5 милиона души да получат безвъзмездни средства от ЕС за учене, обучение или доброволческа дейност в чужбина, т.е. почти два пъти повече в сравнение със сега, по линия на програмите за периода 2007-2013 г. Докладът за младежта в ЕС ще бъде предаден на Съвета и се очаква да бъде приет като съвместен доклад на Съвета и Комисията през ноември.