БИЗНЕС В АНТАРКТИДА? ЗАЩО НЕ!
Cамо срещу 7 000 долара може да вдигнете адреналина си като турист с екстремни преживявания при минус 89 градуса – в условия, подобни на Марс, сред любопитни пингвини и тромави тюлени. Може да разширите бизнеса си в областта на телекомуникациите, фармацевтиката, научните изследвания. Може да развиете предприемаческия си дух в областта на недвижимите имоти. И всичко това на място, където достъпът е само за добре екипирани и подготвени хора.
Това е последният открит континент на земята, по-голям от Европа и Австралия. "Всички пътища водят към Рим", казва известната латинска поговорка. Тя обаче отдавна е остаряла, защото магнитният център за бизнеса днес стана Антарктида. Континент – богат на полезни изкопаеми, на природни красоти, който се експлоатира от големите компании вече повече от половин век. Как се прави бизнес на Антарктида и в коя област има най-голям интерес? Това е темата на разговора ни с проф. Христо Пимпирев, ръководител на българската антарктическа експедиция.
Антарктида е най-екстремният континент, защото там е измерена най-ниската температура на земята – минус 89 градуса. Такива температури има на Марс, така че това дава възможност за експерименти в екстремни условия. Там се изпитват съвременни облекла за тежкия климат по високите планини или в северните райони. Най-голям е интересът обаче в областта на телекомуникациите. На ледения континент се използват най-модерните технологии за връзка с целия свят. Защото през местния летен сезон на това отдалечено място живеят над 100 000 души, а телекомуникационните връзки на Антарктида са спътникови. Българският бизнес смята, че на ледения континент могат да се развиват приложните научни изследвания като разработването на нови лекарства, развитие на туризма в екстремални условия и др. И не само това.
Ние имаме планове да пуснем български спътник, чиято орбита да минава и над Антарктида – казва проф. Христо Пимпирев. – България има полярна база на ледения континент – "Св. Климент Охридски", която работи през летния сезон от 1993 г. непрекъснато. М.г. беше 20-aта експедиция. Този спътник ще обслужва не само българските антарктици. Той ще прелита всеки ден и над България, ще прави снимки, ще дава данни за метеорологичните условия, ще се прогнозират засушавания, наводнения, което ще бъде изключително полезно за българските фермери. Това е едната страна на бизнеса.
Тъй като Антарктида е най-изолираният континент, там живее уникален животински и растителен свят, уникални микроорганизми и с научните изследвания върху тях могат да се открият организми, устойчиви на екстремни условия. От тях могат да се извадят ензими, които да се използват за нови лекарства, полезни в борбата с тежките заболявания. Българските фармацевтични компании могат да се включат в този щурм на медицинския бизнес от целия свят.
Друг бизнес в Антарктида, който е изключително успешен вече 30 г. поради уникалната природа там, е туризмът. Всяка година леденият континент се посещава от над 15-20 000 туристи, които пътуват на кораби, слизат с лодки на брега, запознават се с уникалния животински свят, пингвините, тюлените, уникалната растителност, виждат сините ледници, цветовете на пречупващите се слънчеви лъчи в снега и девственият лед. "Усещането е невероятно и все повече хора искат да видят тази красота", казва Христо Пимпирев. Има ли интерес от български туристи?
Има една международна асоциация на антарктическите туроператори, която води статистика на туристите. Досега около 50-ина българи са посетили континента като туристи – продължава Христо Пимпирев. – Средната класа отдавна се е наситила на Хавайските острови или остров Бали – това вече отдавна е омръзнало на много хора, затова се насочват към Антарктида. Все пак една 10-дневна екскурзия е от порядъка на 7-10 000 долара.
Не е по джоба на всеки. Но в България има вече доста богати българи, които имат десетки и стотици милиони евро. Така че, според мен има пазар за този вид туризъм у нас. Именно туризмът навлиза с много бързи темпове на Антарктида. Туроператорите печелят стотици милиони долари и това става един сериозен бизнес.
Над 30 държави са се ориентирали към правенето на бизнес на Антарктида. За съжаление, българските предприемачи не проявяват особен интерес, казва проф. Пимпирев и допълва, че ако българският бизнес е далновиден, ще се насочи именно натам. А що се отнася до покупката на недвижими имоти, частно лице не може засега да си купи парцел на ледения континент, уточнява антарктикът и обяснява защо. Антарктида се управлява от правителство от 28 държави, в което България е пълноправен член още от 1998 г. В антарктическия договор няма клауза за лична собственост, защото териториите са държавни.