Христо Стоянов от представителството на Европейския инвестиционен фонд в интервю за предаването "Пари за вашия бизнес" на Радио "Фокус"

Водещ: Господин Стоянов, какво представлява инициативата "Джереми" в най-общ план ?

Христо Стоянов: "Джереми" е инициатива на Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка, част от която е и Европейският инвестиционен фонд. Пилотна инициатива, стартирала през 2007 година, в рамките на този програмен период за оперативните програми на Европейския съюз, който съвпада с първия програмен период и за България като нова страна-членка. Целта е използване на част от средствата по структурните фондове, конкретните оперативни програми в различните държави-членки за така наречените инструменти за финансов инженеринг. Или простичко казано не за грантови схеми, а за насочване на ресурсите през банкови и небанкови финансови посредници, така че да се подпомогне и улесни достъпът основно на малкия и среден бизнес до нормалните източници на финансиране, които съществуват в една икономика, банкови и небанкови институции. 

Водещ: Какви могат да бъдат небанковите институции?

Христо Стоянов: Цялата стратегия на "Джереми" в България всъщност разполага с шест различни инструмента. Два от тях са за най-типичните форми на финансиране - банково кредитиране и четири представляват създаване на изцяло иновативни фондове за рисково инвестиране, такива, каквито не съществуват в България до момента и са разположени в палитрата от финансиране, рисково финансиране за стартиращи предприемачи и за стартиращи иновативни бизнеси, бизнеси на много ранен етап на финансиране, бизнеси, които се нуждаят от капитал за растеж така наречените mezzanine рискови инвестиции, които представляват квази-дялови инвестиции. На практика тези инструменти покриват цялата палитра от финансиране преди един бизнес да стане простичко казано банкируем, така че да има достъп до традиционното банково финансиране. 

Водещ: Очаквате ли продуктът да има успех в резултат на заявките от кредитните институции, получени до крайния срок?

Христо Стоянов: Ако говорим за последния шести продукт, по който в момента избираме банкови посредници, действително получихме заявки от финансови, от кредитни институции в България, за които крайният срок беше краят на септември и интересът е много голям, както и при предишните ни пет продукта. В момента стартираме наистина подбора и селекцията на финансови посредници. По подадените заявки всички имаме надежда, че инструментът ще бъде много успешно приложен. Става въпрос за 150 милиона евро или близо 40% от целия бюджет на "Джереми" инициативата в България, които ще бъдат насочени към съответно избраните банки. Избраните банки ще трябва да удвоят ресурса, който получават по оперативната програма. Т.е. ще трябва да сложат още 150 милиона евро собствен ресурс. Така, че в резултат ще има триста милиона евро като кредити за малкия и среден бизнес, с чувствително подобрени условия, най-вече с чувствително по-ниска лихва, трябва да стигнат до бизнеса да кажем от началото на следващата година до края на действието "Джереми" инициативата, който е в края на 2015 година в България. 

Водещ: Вие сам споменахте, че това е шестата процедура по заявяване на интерес. Бихте ли споменали и другите пет?

Христо Стоянов: Шестте продукта са банкови за стимулиране или за улесняване на достъпа на малкия и среден бизнес за традиционно банково кредитиране и четири инструмента са за създаване на фондове с рисков капитал. От страна на банковото кредитиране това е вторият инструмент, както току-що казах, а първият е на пазара от миналото лято. Става въпрос за един гаранционен продукт с бюджет от 80 милиона евро по оперативната програма. По него Европейският инвестиционен фонд през "Джереми" холдинговото дружество в България издава гаранции по банкови кредити през пет избрани банки срещу кредити, които ще достигнат обща стойност приблизително 400 милиона евро. Този продукт е на пазара от лятото на миналата година. До момента има да кажем над 500 кредита вече. Продуктът се наложи успешно, рекламира се също от избраните банки. Като цяло очакваме от него за целия му срок на действие до 2015 година банките да издадат над три хиляди кредита и "Джереми" гаранции. "Джереми" гаранциите са безплатни за бизнеса, безплатни и за банките срещу което ефектът за кредитополучателите е драстично сваляне на изискването за обезпечаване на кредитите и частично намаление на лихвата и на таксите по обслужване на един кредит. 

Водещ: От кога реално микро, малките и средни предприятия кандидатстват за финансиране по "Джереми" и докога ще продължава приемането на кандидатури?

Христо Стоянов: Реално от миналия септември започнаха работа петте банки по първия продукт от шестте, който е на пазара. Това е гаранционният продукт и срокът е, както споменах до 2015 година. Така, че всеки заинтересован предприемач, всеки малък бизнес, всеки среден бизнес е добре дошъл да се обърне към всеки клон на петте банки в страната и ще получи информация за условията по "Джереми" кредитите. От лятото на тази година заработиха и два от фондовете за рисково инвестиране. За тях може би няма чак толкова публична информация, защото това са изцяло иновативни форми на финансиране, които за първи път се създават в България. Двата фонда се наричат "Eleven", те вече отпускат финансиране на предприемачество с добри идеи за стартиране на нов бизнес. Първият прозорец за набиране на кандидати от двата фонда, беше затворен през лятото на тази година. Интересът беше огромен над 500 предприемачески отбора ако можем така да кажем, кандидатстваха за финансиране за тези два фонда. Новият втори прозорец, с който отново ще се предостави възможност да се кандидатства, вероятно ще бъде отворен сега към края на настоящия месец, към края на октомври. 

Водещ: Споменахте, че една от процедурите финансира идеи за стартиращ бизнес. Могат ли да кандидатстват фирми, които тепърва прохождат?

Христо Стоянов: Разбира се. Всъщност, това е точно идеята на новите инструменти. Достатъчно за тези два фонда е един предприемач, един екип от кандидат-предприемачи да имат добра идея, да могат в един много лесен и простичко направен онлайн апликейшън да опишат каква им е идеята и как смятат да я реализират. И ако тя бъде преценена от съответния инвестиционен комитет на съответния фонд като идея с потенциал да се превърне в хубав бизнес, те получават първият си транш от финансиране дори за да регистрират фирмата си и да отворят офис, за да започват да разработват тази идея. Така по "Джереми", по тези продукти всъщност се финансират дори и идеи преди те да са се превърнали в компании, които започват да реализират конкретен бизнес. 

Водещ: Това със сигурност ще доведе до растеж в икономиката, доста добре звучи. Нека споменем накратко, кои са основните критерии, на които трябва да отговарят предприятията, за да могат да кандидатстват по "Джереми"?

Христо Стоянов: Основната част от критериите са тези, които са по ОП "Конкурентноспособност", тъй като ресурсът "Джереми" идва от ОП "Конкурентноспособност" в България. Като цяло това са всички малки и средни предприятия. Просто за уточнение европейската дефиниция за малки и средни предприятия е идентична на тази, която е българския Закон за малки и средни предприятия. За всички предприятия с персонал до 250 човека и с годишен оборот до прецизно казано 97.5 милиона лева. На практика това е почти 99% е от частния бизнес в България. Има някои изключени сектори, тоест предприятията в някои сектори не са допустими за получаване на помощ по оперативната програма и съответно по "Джереми". Голямото изключение разбира са селскостопанските производители, както и първичните преработватели на селскостопанска продукция. Знаете, че те са обект на подпомагане с Общата селскостопанска политика на Европейския съюз и съответно са недопустими за помощи и през структурните фондове. Почти всички други предприятия в България могат да имат достъп до всеки от шестте инструмента на "Джереми". 

Водещ: А имат ли право банките - посредници да налагат допълнителни критерии към кандидатите и кой следи за дейността на банките?

Христо Стоянов: Разбира се, това е нашата основна роля - на Европейския инвестиционен фонд като управляващ "Джереми" мандата в България. Ние сме заложили много стриктни клаузи в договорите - по отношение на понижение на лихвите, по отношение на понижение на обезпечението, на таксите, както и на размера на кредитите, които могат да отпускат към един малък и среден бизнес. В общия случай банките поради конкуренцията помежду си за реализация на ресурсите по "Джереми" инициативата дори предлагат на клиентите по-добри условия от тези, които са задължени да правят по инициативата "Джереми". Европейският инвестиционен фонд прави постоянен мониторинг на всички кредити и на всички банки, които работят по тази програма.

Прочетено: 2977