От следващата академична и учебна година всички документи за образование и квалификация ще трябва да отговарят на Европейската квалификационна рамка. Във всички документи в тях ще бъде посочено националното ниво от квалификационната рамка и съответното му европейско ниво. Това каза заместник-министърът на образованието Петя Евтимова по време на заключителен семинар "Националната квалификационна рамка и нейното съотнасяне към европейската квалификационна рамка".

През 2010 година ЕК излезе с препоръка към държавите членки за въвеждането на Европейската квалификационна рамка, която съдържа 8 степени на образование и квалификация, заяви Евтимова. Във всяка една от степените е споменато какви умения и знания трябва да има съответното лице, което получава документ за образование или квалификация, допълни тя.

През февруари 2012 година Министерският съвет прие националната квалификационна рамка, която да включва всичките 8 нива, съответстващи на Европейската квалификационна рамка с тази разлика, че в България има нулево ниво, което включва предучилищната възраст.

Осемте нива от рамката са от нулевото ниво до 8 степен, която е докторантурата, подчерта Евтимова. 8 степен е докторантура, 7-ма е магистратура, 6-та бакалавър и така върви надолу до нулевата предучилищна степен, обясни заместник-министърът.

Посочването на такова ниво в документа за образование и квалификация при мобилността на съответното лице в друга държава ще е изключително полезно, защото другата държава ще може моментално да се ориентира какво образование и квалификация има това лице, коментира Евтимова, цитирана от iNews.bg.

Във всяка диплома или документ с едно изречение ще бъде упоменато, че кандидатстващото в друга държава лице отговаря на съответните нива.

Това е една стъпка, която би улеснила много процедурите, независимо дали ще се продължава образованието в друга държава или ще се кандидатства за работа.

Прочетено: 2497