Две трети от българите, които живеят в родината си, биха желали да работят навън. Най-мечтани дестинации са Великобритания, Германия и САЩ. Определящият фактор за избора на работодател и тук, и навън, е доброто заплащане. На второ място са възможностите за кариерно развитие, а на трето – вида на договора и условията по него.

Това установи международно проучване, проведено сред над 29 хил. души в България и още близо 8 000 българи, живеещи и работещи в чужбина. Изследването е проведено от Intelligence Group, The Network и Jobs.bg, а резултатите от него бяха представени на дискусията "Как да задържим талантливите мениджъри в България?", организирана от компанията за образователни услуги Advent Group.

За 79% от анкетираните българи в България, най-силни мотиви да мечтаят за емиграция е да имат по-висок стандарт на живот, а за 58% - да избягат от лошата икономическа ситуация в страната ни. Мнозинството от сънародниците ни, които вече са го сторили пък, посочват възможността да обогатят опита си и по-добрите шансове за кариерно развитие като водещи.

Според резултатите от проучването, най-голям дял от българите в чужбина са заети в мениджмънта (13%), информационни технологии и инженерството (по 10%), в сектора на банките и финансите (9%) и на търговията (9%). Друго съвсем ново проучване от тазгодишния форум "Кариера в България. Защо не?" установи, че това са и част от секторите, от които младите хора завръщащи се в България, се интересуват най-много. Има обаче и разминавания, например в IT сектора, в който все още има дефицит на квалифицирани кадри. Младите хора с диплома отвън проявяват интерес и към работа в маркетинг и реклама, където обаче няма достатъчно свободни позиции.

Фокус на дискусията беше върху това как да се прекрати проблемът с "изтичането на мозъци", който съществува вече от години в дневния ред на държавата ни. Организаторите цитират глобално проучване на UNESCO за 2011 г., според което България е на пето място в Европа по "износ" на студенти в други страни, и на второ място на Балканите след Босна и Херцеговина. Общо 8.5% от българските студенти са предпочели чуждестранен университет. Все още голям дял от заминалите да учат в чужбина планират и да градят кариера там. Отново най-популярни дестинации са англоезичните държави и Западна Европа.

Единственият начин да се задържат талантливите и висококвалифицирани хора в България е като се вдигне нивото на страната във всяко отношение – например качеството на образователните програми, възнагражденията и стандарта в страната, начинът на работа и движението на пазарите, коментираха представители на европейски университети и на бизнеса по време на дискусията. За това обаче е необходим много труд и сътрудничество между бизнеса, държавата и образователните институции.

"За България не трябва да се мисли като във вакуум, а в контекста на региона. Проблеми каквито има тук, има и в останалата част от Югоизточна Европа, затова трябва да се търсят връзки и добри практики, за да се задвижи развитието", коментира д-р Лесли Самози, академичен директор на ЕМВА програмите в CITY College и лектор в областта на организационните промени. Той е категоричен, че българите имат голям потенциал, но най-важният въпрос, на който трябва да си отговорят, е дали е добре да преследват чуждите пазари, вместо да доведат бизнеса при себе си.

Прочетено: 2234