За времето от 2008 г. до 2011 г. приходите от жилищното строителство у нас са намалели с 53%, сочат проучвания на Университета за световно и национално стопанство. Драстичното топене на парите в сектора е от 5 755 000 на 2 707 000 лв.

Само до 2010 г. е регистрирано намаление на заетите в строителството на недвижими имоти със 76 776 души. По време на пазарния бум те са били 259 137. През миналата година работещите в бранша са намалели до 127 649. Данните са влезли в доклада на гл.асистент Николинка Игнатова от УНСС, която участва в 27-вата научна конференция „Строително предприемачество и недвижима собственост” с международно участие, която започна днес в Икономическия университет.

Тенденциите в пазара на на жилищни имоти сочат, че въпреки намаляването на лихвените проценти в банковия сектор при теглене на кредит за закупуване на имот, предлагането изпреварва търсенето. Стойността на жилищата е паднала с 34%, според Националния статистически институт. Въпреки това хората нямат свободен ресурс за пазарене на недвижимости.

Сривът на цените за централната зона на Варна е с 42%, като държим първенство пред София, когато става въпрос за оферти за тристайни жилища. Както всеки жител на града знае, най-скъпи са имотите в района на Морската градина и Гръцката махала. Те се запазват на нива между 1000 и 2000 евро за кв.м. и към момента.

От 800 до 1150 евро за квадрат са стойностите в Чайка, Победа, Трошево, Младост и възраждане. 750-790 евро е цената на имотите в Аспарухово, Галата, до Икономическия университет, МБАЛ „Св. Анна”, ДКС, Чаталджа, Виница, Бриз.

В зоната на кв.Христо Ботев едностайните, двустайните и тристайните жилища вървят от 700 до 750 евро квадрата. Най-солени са наемите на имотите във Варна в сравнение с тези в страната при тристайните имоти  67,47 евро.

Днес научната конференция започна с доклад на проф.д-р Константин Калинков от Лесотехническия университет в София, който представи възможностите за използване на европейската инвестиционна програма „Джесика” за реализиране на интегрирани планове за градско възстановяване.

Ректорът на Икономическия университет проф.д-р Пламен Илиев подчерта при откриването на форума, че специалистите по икономика на строителството и на недвижимата собственост трябва да намерят пътищата бизнесите да се развиват, въпреки условията на икономическа криза. На форума са предвидени доклади за корпоративна устойчивост и управление на корпоративна недвижима собственост, пазара и цените на земеделските земи, сделките с трудно ликвидни ипотекарни имоти и др.

Прочетено: 2342