През последните пет години инфлацията е движещата сила на икономиката, показват изчисления на „Преса“ на база данни на Националния статистически институт (НСИ). От началото на 2008 г. до края на ноември 2012 г. потребителските разходи в страната са скочили с 19,2%, а в същото време брутният вътрешен продукт на страната се е увеличил с около 22%. Така  излиза, че в последните години икономиката реално е нараснала с едва 2,8%. През последните 13 години брутният вътрешен продукт (БВП) се е увеличил тройно (виж графиката отдолу). В същото време цените са скочили със 100,1%.

Статистиката показва, че доходите на домакинствата са се повишили. Преди пет години средната заплата у нас е била 479 лв., а в края на септември миналата година тя е достигнала 768 лв. Подемът на икономиката преди кризата също очертава трайна тенденция за нарастване на доходите, като за 13 години средно те са се увеличили 3 пъти.

Финансовият министър Симеон Дянков от дълго време обяснява, че българите живеят по-добре, въпреки че не го усещат. Причината е точно инфлацията. Нарастването на доходите не може да компенсира по-високите цени и надценки.

Финансистът Емил Хърсев споделя мнението на Дянков. Според него цяло поколение българи ще си отиде, считайки, че е сред най-бедното население. Това изобщо не е вярно, ние сме някъде към средното ниво, заяви той в телевизионно интервю. По думите му очакванията за новата 2013 г. съвсем не са толкова обезнадеждаващи и тя ще бъде копие на 2012 г. Имаме 12% увеличение на стойността на богатството, а възстановяването от спада през 2008-2009 г. продължава.

Нека не забравяме, че депозитите на гражданите в банките са се увеличили с 18-19%, изтъкна Хърсев и подчерта, че голяма част от тях са спечелени пари в чужбина. Този обратен приток на българска работна сила, изнесена по-рано в Европа, е главният източник за безработицата у нас, коментира той. Оборотът на големите магазини за продажба на дребно - хипермаркети и молове, само за декември показва ръст с 10%, посочи още финансистът.

Лихвите по депозитите ще намаляват

Лихвите по депозитите ще продължат плавно да намаляват и през годината се очаква да стигнат до предкризисните нива, прогнозират анализатори от УниКредит Булбанк. Оттам очакват, че въвеждането на данък върху лихвите по срочните депозити няма да доведе до сериозна загуба на интерес към банковите спестявания. Те си остават най-сигурното и доходоносно средство за трупане на пари от домакинствата.

Характерно за отминалата 2012 г. пък е било насочването към влогове с по-голяма продължителност. От банката са категорични, че средностатистическите семейства не разполагат с големи депозити. Около 75 на сто от влоговете на гражданите са в размер на около 1000 лева. От УниКредит прогнозират, че и през 2013 г. хората ще останат предпазливи във финансовите си решения заради твърде слабия ръст на доходите и опасенията от безработица.

Прочетено: 2138