"Завод за хартия - Белово" е първата българска компания, която ще може да използва екомаркировката на Европейския съюз върху свои продукти. Това стана ясно, след като миналата седмица Министерството на околната среда и водите и дружеството подписаха договор. Той дава право на завода да поставя знака Ecolabel върху три вида тоалетна хартия - "целулозна бяла", "грийн бяла" и "рециклирана натурална". Маркировката ще позволи на компанията да участва в обществени поръчки със специални екологични изисквания и да бъде разпознавана от потребителите като производител на зелени продукти. Самата схема е доброволна.

От суровина до продукт

Екомаркировката беше въведена през 1992 г. с цел да се избегне създаването на прекалено много знаци, които объркват потребителите. Тя се дава на продукти и услуги, които имат намалено отрицателно въздействие върху околната среда, здравето, климата и природните ресурси през целия жизнен цикъл. Това означава, че методът на работа води до ограничаване на изпусканите токсични вещества във водите, до по-ниска консумация на енергия, по-малко емисии в атмосферата и т.н.

Маркировката гарантира, че продуктите отговарят на най-високите екологични показатели, постигнати в общността. Самите критерии са разработени така, че към момента на създаването им да се изпълняват от 10-20% от най-зелените съществуващи продукти. "Зелената клонка" за "Завод за хартия - Белово" означава, че всички процеси - от постъпването на суровината в завода до навиването на хартията на ролки, отговарят на тези изисквания.

Процедура

Трите вида тоалетна хартия, които ще носят екознака, попадат в продуктова група "тишу хартия". За нея има определени критерии за отпадни води, съдържание на фосфор и т.н. Процедурата по кандидатстване за маркировката предвижда да се подаде заявление в МОСВ, след което компанията трябва да представи документи за отделните критерии на базата на извършени анализи. Изисква се също декларация от доставчиците на материалите. "Очаквахме, че ще ни отнеме много време, но всичко приключи в рамките на шест месеца", каза Катя Рангелова от "Завод за хартия - Белово", която е отговаряла за процедурата. Тя не уточни каква е инвестицията за получаване на разрешението.

Такси

На европейско ниво се определят минимални и максимални размери на таксите в зависимост от различните групи продукти и услуги. Има два вида такси - за заявление, което е свързано с разходите за обработката му, и годишна такса за използване на екомаркировката. За "хартия тишу" таксите за заявление са между 300 и 1300 евро, а годишната такса варира от 500 до 25 хил. евро. Предвиждат се отстъпки за малки и средни предприятия, за производители или доставчици в развиващи се страни, както и за фирми, които са регистрирани по EMAS или сертифицирани по ISO 14001. "Завод за хартия - Белово" отговаря на последното условие. "Екомаркировката практически е едно надграждане на системата ни по ISO 14001 и затова получихме отстъпка", каза Рангелова.

Предимства

Знакът дава различни предимства на продуктите, които го носят. Освен че подобрява имиджа на производителя, той дава и повече възможности за договори. "Все повече хранителни вериги повишават екологичните изисквания към доставчиците си и изискват различни анализи", обясни Рангелова. "Завод за хартия - Белово" доставя хартия на компании като McDonald's, Nestle и др. Много често подобни критерии се включват и в обществените поръчки. "Освен това знакът сигнализира, че продуктите ни са зелени и че работим за опазване на околната среда", каза Рангелова. Затова от компанията се надяват, че маркировката ще им помогне да увеличат продажбите си и да спечелят нови клиенти.

Прочетено: 2788