ЕК очаква, че за 2013 г. няма да й достигнат 18 милиарда евро да се разплати за изпълнени дейности по европроекти. Сумата е с 2 милиарда по-голяма от тази през 2012 г., когато парите свършиха още през октомври. Това става ясно от информация на еврокомисаря по бюджета Януш Левандовски, предоставена на Комисията по бюджети на Европейския парламент.


Останалите неразплатени фактури по политиката за сближаване към 31 декември 2012 г. възлизат на 16,2 милиарда евро. Изплащането им ще е за сметка на парите за тази година (общо 45,2 млрд.). Оставащите 28,9 млрд. евро няма да са достатъчни за плащания по тазгодишните проекти. За сравнение през 2012 г. в Брюксел са изпратени искания за общо 50,6 млрд. евро.


Резервът на бюджета (разликата между кредитите по ангажиментите и кредитите за плащания) за 2013 г. от 11 милиарда евро също няма да стигне и парите ще свършат по-рано от миналата година.
През 2012 г. парите свършиха през октомври и ЕС забави изплащането фактурите по кохезионната политика към страните членки, включително към България, която имаше неразплатени сметки за 408 млн. евро.

„Забавените плащания създават проблем и с балансите на националните бюджети, тъй като европроектите се плащат първо от правителството, а след това то изпраща искане за възстановяване на разходите до Европейската комисия”, коментира евродепутатът Ивайло Калфин.


Той предлага националните вноски към европейския бюджет да не се признават за разход на бюджета. Така правителствата ще избегнат нарушаването на правилата за икономическо управление. Неспазването на изискванията за макроикономическа стабилност, въведени чрез Европейския семестър, се наказва с глоби или замразяване на фондове. Според Калфин правителствата трябва освен това да планират вноските си към европейския бюджет на таваните за плащанията, за да имат готовност да изпълнят ангажиментите си към общата хазна при поискване на актуализация на бюджета.

 

Прочетено: 1982