Агенция „Естат“ изнесе резултати от социологическо проучване за нагласите спрямо членството в Евросъюза

Над 50 % от хората биха одобрили предоговарянето на условията за членството на България в Европейския съюз. 80% от пълнолетните граждани са съгласни държавата да бъде бонифицирана допълнително по програми от еврофондовете. Едва 13,6 % обаче биха подкрепили излизането на страната от съюза.

Това сочат данните на представително изследване на “Естат”, проведено в периода от 18.02 до 03.03.2013 г.  Самият евроскептицизъм буди сред хората масово отрицателно отношение (45,2 %) или неразбиране (36,5 %).

Едва 4,2 % от респондентите тълкуват евроскептицизма в положителен аспект, докато за 14,2 % той е неутрален като ориентир.  Политическият евроскетпицизъм като цяло е неразпознаваем за избирателите. Цели 70 % от хората заявяват, че не могат да преценят коя политическа партия изразява критични послания спрямо ЕС.

Въпреки това, като основни политически партии, които биват определяни като евроскептични, се очертават „Атака” (17,4 %), БСП (4,2 %), ДПС (3 %), ВМРО-БНД (2,7 %), НПК „Не на Европейския съюз” с 1,3 % и др.

Политическият евроскептицизъм тепърва ще става актуална тема и ще бъде експлоатиран от партиите, смятат социолозите. Свръх големите очаквания на хората от ЕС не могат да се реализират в краткосрочен план, което неминуемо води до определено разочарование сред тях, допълват от „Естат”.

Сравнително неясни са представите на избирателите относно сферите и прерогативите на взаимодействието между политиката на ЕС и тази на националното правителство. Налични са големи амплитуди спрямо разбиранията на хората в кои български ресори влияе политиката на ЕС и по какъв начин го прави.

Разделени на приблизително по 30 % са хората, които смятат, че ЕС помага в малка, в средна и в никаква степен на България за преодоляване на икономическата и финансова криза. Малко над всеки десети счита, че ЕС е ключов фактор за справяне на България с кризата.

Над половината (54.3%) от анкетираните изразяват мнение, че ЕС не може да помогне за безработицата в страната по никакъв начин.

Едва 8,3 % смятат, че политиката на Съюза се отразява в много добра степен по отношение на същия проблем в държавата. Една трета от анкетираните (33,9 %) считат, че политиката на ЕС не може да помогне в никаква степен за борбата с престъпността в България.

В овладяването на престъпността политиката на ЕС е възприемана като отразяваща се в малка степен от 27,1 %, в средна степен – от 13,6 %, а в голяма степен – от 18,6 %. В същото време, цели 44,1 % изразяват увереност, че ЕС не може да повлияе по никакъв начин за справянето с корупцията в България.

На противоположното мнение е почти всеки пети запитан (19,1%).< Най-голям положителен ефект по отношение на политиката на ЕС респондентите заявяват в ресори като енергетиката (88,9%), моралните ценности (50 %) и неефективното законодателството (36,4 %). Междувременно най-високите стойности на безрезултатност на дейността на ЕС спрямо България хората отбелязват в сфери като високите данъци (85.7%), демографските проблеми (77,8), грижата за хората в неравностойно положение (66,7 %) и бизнес средата (60 %).

Именно икономическата и финансова криза, безработицата, корупцията и злоупотребата с власт, както и справянето с престъпността са най-големите проблеми в страната според хората, обобщават социолозите от „Естат”.

Прочетено: 2714