вж. ВИДЕО

Статистически данни показват, че през последните 23 години българските правителства са похарчили над 720 млрд. лева, което значи, че на всеки човек в държавата се падат по 100 000 лева, но срещу тях не се вижда никакъв ефективен резултат. Това разкри по Нова ТВ председателят на Българската стопанска камера Божидар Данев.

Той е категоричен, че тези средства са без европейските и това показва, че управлението в държавата е неефективно. Реално правителствата създават само политически риск и пречат за развитието на бизнеса и доходите, посочи Данев. 

Той посочи и друга шокираща информация, свързана с заетостта у нас след почти 4-годишното управление на ГЕРБ. По данни от НСИ в момента реалната безработица е 19,2%, а само младежката безработица е достигнала до фрапиращото ниво от 44,3 на сто. По данните за последните четири години са загубени и над 350 000 работни места.

"Това е катастрофа", коментира Божидар Данев. По думите му мерките, които в момента може да вземе служебното правителство, са палиативни. "Бъдещото управление трябва да се промени коренно", допълни той.

Данев сравни ситуацията с кораб с пробойни, за който се купуват кофи и помпи, за да изливат водата, но не се запушват пробойните.  Първите пробойни реално са били запушени от протестите на хората, коментира още бизнесменът.

"Цифрите изискват стратегически и тактически мерки", обясни икономистът, проф. Боян Дуранкев и добави, че като страна, членка на ЕС това нещо не може да продължава", каза още той.

Според него стратегическите цели на следващото правителство трябва да са ограничаване и дори премахване на безработицата.

"Там, където частният бизнес не е способен да създаде заетост, държавата трябва да го направи. Следващото правителство ще има голяма възможност за това", заяви Дуранкев.

Според него до края на следващото правителство, минималната работна заплата трябва да стане около 300 евро.

Мненията на експертите се разминаха по темата дали трябва да остане плоският данък.

Според проф. Дуранкев категорично трябва да отпадне, а Божидар Данев пък е на мнение, че плоският данък трябва да остане.

"Последните 23 години се оказа, че частният бизнес не е в състояние независимо от плоския данък от ниския корпоративен данък да генерира заетост, да бъде социално отговорен, да бъде почтен и морален", заяви проф. Дуранков.

"Бизнесът доста се е напечелил тези години, но е забравил и за заплатите, и за инвестициите. Този проблем не е само български", смята професорът.

Прочетено: 1958