Акцизът върху цигарите се е увеличил два пъти от 2008 г. досега, но държавата събира едва 7% повече приходи по това перо. Това показва анализ на “Индъстри уоч” за пазара на тютюневи изделия.

Миналата година приходите от този акциз бяха 1,8 млрд. лв. Според икономистите значително по-малкият ръст на постъпленията от налога върху тютюневите изделия при увеличение и на цените, и на ставката, се дължи на спада в потреблението на легални цигари.

За периода от 2008 г. досега обемът на обложените изделия е намалял с 45%. Това означава, че или потреблението се е свило драстично, или пазарът на нелегални продукти се е увеличил.

От “Индъстри уоч” определят пазара на цигари като изключително важен за бюджета, тъй като през 2013 г. се очаква той да донесе около 6,1% от приходите в хазната.
Според анализаторите повишението на акцизите се е отразило повече на евтините цигари отколкото на по-скъпите. Вследствие на това средната разлика между стойността на тютюневите изделия в ниския и високия ценови сегмент се е свила близо 2 пъти. През 2008 г. ножицата между евтините и скъпите цигари е била почти 4 лв., а през 2012 г. е около 2 лв.

“Видимото стопяване на разликата между максималната и минималната цена прави по-скъпите цигари относително по-привлекателни за пушачите”, пише в анализа. Затова се увеличавали и продажбите на вносните продукти. През 2012 г. пазарният дял на евтините цигари е бил 45%, а 37% от продажбите се падат на изделията от средния сегмент, които се продават за 4-4,50 лв. на кутия.

През миналата година у нас се наблюдава поевтиняване на някои от не толкова разпространените на пазара марки за сметка на нормата на печалба на търговците. Цените на най-продаваните цигари пък са останали без промяна. 

Тенденцията у нас е обратна на поскъпването на този вид продукти в ЕС. Според “Индъстри уоч” замразените и дори намалени цени в България са отговорът на търговците на ниската покупателна способност на потребителите. В същото време поевтиняването на продуктите в ниския и средния ценови сегмент ще се отрази негативно на бюджета. Според анализаторите 10 ст. по-ниска цена на този вид продукти означава 5 ст. по-малко постъпления в хазната.

От “Индъстри уоч” отбелязват 3-4% спад на потреблението на цигари след забраната за пушене на закрити обществени места. За сравнение в други страни намалението е било от 4 до 11%.

Прочетено: 2270