ЕНЕРГЕТИКАТА СТАНА № 2 ПО ЗАПЛАТИ
В големите сметки на държавата енергетиката и близките до нея индустрии осигуряват 21% от брутния вътрешен продукт на страната - 16,313 млрд. лв. от общо 77,582 млрд. лв. добавена стойност през 2012 г. В сумата влизат също добивните и преработващите предприятия, както и доставките на вода и управлението на отпадъци.
Чисто енергийните браншове - производство, пренос и разпределение на електроенергия, топлоенергия и природен газ, се класират на второ място по трудови възнаграждения в България. Според последните данни средната заплата в сектора в края на миналата година е 1561 лв. на месец. За сравнение първенството се държи от „Създаване и разпространение на информационни и творчески услуги, телекомуникации“ с 1832 лв., а на трето място остават финансистите и застрахователите със средно месечно възнаграждение 1503 лв.
Енергетиката в България е отрасълът с най-голяма роля на държавата. От общо 34 706 служители в сектора през 2008 г. в държавни фирми работят 17 761 души, а в частни - 16 945. С напредването на приватизацията и оптимизацията общият персонал падна на 30 428 души, повечето от които са в частни фирми - 16 039, а в държавните останаха 14 389 служители.
В забранителния списък за приватизация са ключовите за националната сигурност дружества - АЕЦ „Козлодуй“, НЕК като собственвик на преносните мрежи високо напражение, най-голямото въгледобивно предприятие на Балканите Мини „Марица-изток“, собственикът на магистралните газопроводи „Булгартрансгаз“. Тези дружества заедно с най-мощната ТЕЦ в Югоизточна Европа - „Марица-изток“ 2 и комуникационната компания „Булгартел“ са обединени под шапката на Българския енергиен холдинг (БЕХ) с капитал близо 5 млрд. лв.
В отбора на частните фирми са електроразпределителните дружества, собственост на ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-Про“, които притежават градските мрежи. Същите компании имат лицензи и за търговската доставка на електроенергията. Повечето ТЕЦ-ове в страната също са в частни ръце. ЧЕЗ притежава ТЕЦ „Варна“, американската компания AES изгради новата ТЕЦ “Ей И Ес Марица-изток 1”, а друга щатска фирма - „Контур Глобал“, е мажоритарен собственик на „Марица-изток“ 3.
Сред енергитиците се разказват легенди как преди две години AES са предлагали на млади инженери стартова операторска заплата 2000 лв. на месец. Но новоизпечени магистри от техническите университети се мръщели на офертата. Работата е тежка - с нощни смени, а в Гълъбово няма нито мол, нито театър.
Професията на енергетика често се наследява - предава се от баща на син. „Династиите“ са характерни и за други тежки специалности, които изискват продължително и трудно обучение, както и силна мотивация, а успехът зависи в много висока степен от натрупания опит. Затова връзките си остават един от сигурните начини млад човек с подходящо образование да получи добра позиция в сектора.
Свободните места се броят на пръсти
Ако някой, привлечен от високите заплати в енергетиката, реши да си потърси работа в сектора чрез Агенцията по заетостта, няма шанс. Към 10 април 2013 г. в сайта на Агенцията по заетостта са публикувани общо 8569 свободни работни места, обявени чрез бюрата по труда в цялата страна. Сред тях няма нито една вакантна позиция за работници по инсталиране и ремонт на електрически и електронни съоръжения например.
В сайтовете за търсене и предлагане на работа периодично се появяват свободни места. В момента например на кариерния сайт Джобс.бг има качени общо 60 позиции в категорията „Енергетика и Ютилитис“ (Ток/Вода/Парно/Газ). Сред тях са обяви на „ЕВН България“ ЕАД и на „Енерго-Про Мрежи“ АД. Търсят се инженери трансформатори и инженер проектант за Пловдив, както и диспечер по електроразпределение.
Вакантни места има също за специалисти по енергиен контрол с висше електротехническо образование за Русе, Разград, Варна, както и диспечер за морската столица в „Енерго-Про“. Фирма „Пселектрик“ ООД има нужда от електроинженер в Русе, като оферираната заплата е от 1000 до 1300 лв. с осигурена квартира. Висше инженерно образование в специалности топлофикация/газификация дава шанс за работа на координатор управление на газоразпределителни мрежи, като обявата е поверителна. В момента дружество с предмет на дейност управление и поддръжка на фотоволтаични централи търси електроинженер. Габровска фирма пък иска да наеме енергетик срещу 500 - 800 лв. заплата със средно специално или висше техническо образование.
По данни на националната статистика вакантните места в целия енергиен сектор на България са около 300, или едва 1% от персонала. Фирмите са отбелязали тези бройки в отчетите си, но това не означава, че те реално търсят служители. Понякога свободният щат просто се пази в резерв.
ТЕЦ „Марица-изток 2“: Излизаш в пенсия с 33 хил. лв. накуп
Брутната работна заплата в държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“, където работят 2480 души, е около 1680 лв., пресмята председателят на КНСБ в дружеството Христо Дяков. Сумата изглежда внушителна, но на практика фонд „Работна заплата“ формира едва 11,2 на сто от общите разходи за крайния продукт.
„На фона на българската мизерия заплатата на енергетиците изглежда добра и дори много добра, но при справка с енергетиката в ЕС ще видим, че сме твърдо на последно място!“, категоричен е синдикалистът, който има вече 33 години стаж в централата. В брутното възнаграждение са включени както социалните, така и здравните застраховки, които съставляват 1/3 от общия фонд „Работна заплата“. Според колективния трудов договор всяка година трудов стаж носи по 1,2% допълнително възнаграждение.
При пенсиониране натрупалите над 20 години стаж в сферата на енергетиката получават 20 месечни брутни възнаграждения, като общата сума надхвърля 33 000 лв.
„Работата ни е високорискова. Работи се на четирисменен режим по 12 часа. Хората са изложени на почти постоянен стрес и това може да се види от резултатите на всички изследвания досега“, подчерта Дяков.
По думите му след пенсионирането си заради законовия таван висококвалифициран енергетик „спонсорира“ НОИ с близо 500 лв. на месец.
Приватизирана ТЕЦ работи с едва 1/3 от персонала
Работещите на трудов договор в американската ТЕЦ „Контур Глобал Марица-изток 3“ сега са около 450 души. Преди продажбата на мажоритарния пакет акции в държавната централа работели около 1560 човека. Първоначалните договорености са били да останат 840.
На практика сега всеки един от служителите работи за трима, но това съвсем не означава, че получава тройно по-високо възнаграждение. Заплатите са фирмена тайна, но според служители приличат на сумите в държавната ТЕЦ „Марица изток-2“.
14 брутни месечни заплати получава при пенсиониране всеки от служителите на американската централа. Сумата се дава при навършени 20 години трудов стаж и нерядко надхвърля 18 000 лв., коментира лидерът на КТ „Подкрепа“ в дружеството Руска Андонова, която работи там от 1979 г.
Никой не може да бъде съкратен 18 месеца преди навършването на пенсионната възраст. Почти 93% от персонала членува в КТ „Подкрепа“ и КНСБ за разлика от другата американска ТЕЦ - АЕS, където опитите за синдикална дейност засега са безуспешни.
В новия колективен трудов договор е разписано, че всяка година трудов стаж носи допълнителен приход от 1% при записани в Кодекса на труда 0,6%.
Допълнителни пари се дават преди празниците и отпуск. Всички са социално- и здравноосигурени на база реалните им възнаграждения. Сериозен стимул са непрекъснатите курсове за обучение и преквалификация. На пръсти се броят хората без диплома за средно специално образование. Въпреки отдалечеността на теца от големите селища и 12-часовите смени напускащите са единици.
Ренесанс на професията заради идеята за 7-и реактор
Заради изграждането на седми блок на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ тази година се очаква повишен интерес на кандидатстващи осмокласници в профилираната гимназия по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ в града.
„В момента по 6 специалности при нас се обучават 250 деца. Съгласно държавния план за учебната 2013-2014 г. ще бъдат приети близо 80 ученици в специалностите „Енергетика“, „Възобновяеми източници“ и „Компютърна техника и технологии“, каза директорката Светла Мондашка.
Училището, създадено като техникум през 1974 г., има мисията да „произвежда“ кадри, които да обслужват атомната централа. От 2003 г. то е със статут на професионална гимназия. „Голяма част от нашите ученици продължават обучението си по специалността във ВУЗ, а други се реализират или в АЕЦ, или в обслужващи централата фирми. Може да се каже, че професията енергетик има 100-процентова реализация“, допълни директорката. Освен престижна тя гарантира заетост и месечен доход в пъти по-висок от минималния за страната.
Към „Игор Курчатов“ се ориентират предимно деца на потомствени енергетици или от селища близо до Козлодуй. Средният успех на учениците е около „добър“. Подготвяните кадри са сред най-желаните не само в АЕЦ, а и в новоизградените ВЕЦ в областта.
Заради изграждането на седми блок на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ тази година се очаква повишен интерес на кандидатстващи осмокласници в профилираната гимназия по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ в града.
„В момента по 6 специалности при нас се обучават 250 деца. Съгласно държавния план за учебната 2013-2014 г. ще бъдат приети близо 80 ученици в специалностите „Енергетика“, „Възобновяеми източници“ и „Компютърна техника и технологии“, каза директорката Светла Мондашка.
Училището, създадено като техникум през 1974 г., има мисията да „произвежда“ кадри, които да обслужват атомната централа. От 2003 г. то е със статут на професионална гимназия. „Голяма част от нашите ученици продължават обучението си по специалността във ВУЗ, а други се реализират или в АЕЦ, или в обслужващи централата фирми. Може да се каже, че професията енергетик има 100-процентова реализация“, допълни директорката. Освен престижна тя гарантира заетост и месечен доход в пъти по-висок от минималния за страната.
Към „Игор Курчатов“ се ориентират предимно деца на потомствени енергетици или от селища близо до Козлодуй. Средният успех на учениците е около „добър“. Подготвяните кадри са сред най-желаните не само в АЕЦ, а и в новоизградените ВЕЦ в областта.