Въпреки милионите, изсипани през последните години за нови компютри и интернет в училищата, България изостава драматично в използването на новите технологии за обучението. Най-новото проучване на Европейската комисия в тази област показва, че българските училища почти не разчитат на компютъра и интерактивни дъски в обучението.

В България на 15 четвъртокласници се пада един компютър, сочат данните на ЕС за учебната 2011/2012 г. Това е два пъти повече от средното за ЕС ниво - съотношението е 7 деца на един компютър. Последна е Турция, където съотношението е 20 ученици на един компютър. Най-добре по този показател са в Дания, Норвегия и Испания, където на един компютър работят 3 деца.

Още по-трагични са данните за използването на интерактивни дъски - на една такава дъска у нас работят 1000 четвъртокласници. Същото е съотношението и в Румъния, Унгария и Латвия. Средният показател за ЕС е 100 ученици на една интерактивна дъска. Най-добре окомплектовани са в Дания - там с една "бяла" дъска работят 30 ученици.

България изостава и по използването на лаптопи в училище - 43 четвъртокласници работят с един лаптоп, докато средно за ЕС броят им е 20. Най-зле са в Румъния - 500 деца на един лаптоп, най-добро е съотношението в Дания - един лаптоп се пада на 4 деца. При осмокласниците съотношението се влошава - в българските училища на един лаптоп с интернет работят 125 ученици, докато средното за ЕС е 14 ученици. В Румъния съотношението лаптоп-ученици е 1 на 250, докато в Швеция отчитат недостижими за нас стандарти - на един преносим компютър работят двама осмокласници.

52% от четвъртокласниците у нас са записани в училища, в които и децата, и учителите едновременно използват информационни и комуникационни технологии в час. Делът на тези ученици в рамките на целия ЕС е 75%. Най-добре са технически осигурени в Дания - там 100% от четвъртокласниците се обучават в училища, в които има техника и за децата, и за учителите. Най-слабо е представянето по този показател на Унгария - 34%. При осмокласниците процентът като цяло намалява - средно 69% от учениците в общността са записани в технически осигурени училища, докато в България процентът пада на 47. Най-добре представена е Швеция - 91%, най-лошо Кипър - 14%.

Българските училища може и да не са добре подсигурени с техника, но пък тя се използва пълноценно, показват данните от доклада. Например българските ученици са първи по използване за образователни цели на училищен настолен компютър или лаптоп поне веднъж седмично - 71% при средно за ЕС 53%. Най-нисък е делът на учениците, които ползват училищната техника във Финландия - 27%. При единадесетокласниците обаче картината се променя - най-висок е процентът на норвежките ученици (94%), които ползват училищната техника за образователни нужди. Делът на българските гимназисти е 68% при средно за ЕС - 51%.

По-малък е делът и на българчетата, които не ползват компютър в клас. 12% от осмокласниците в България декларират, че "никога или почти никога" не са използвали компютър в уроците през последната една година. Делът на единадесетокласниците се увеличава до 15%, докато средните нива за държавите от ЕС са 20% за осмокласниците и 21% за учениците от 11 клас в общообразователните училища. На този фон изненадващо добър е делът на учениците от XI клас в професионалните училища - 14% твърдят, че не са ползвали компютър за уроците в последната година, а средният показател за ЕС е 15%.

Учениците използват и личната си техника за образователни нужди, е един от изводите в доклада. 40% от осмокласниците ползват личния си мобилен телефон, а 19% - лаптопа си за нуждите на образованието си. Средно 28% от връстниците им в ЕС ползват личния си мобилен телефон, а 11% - лаптопа си. При единадесетокласниците от общообразователните училища този процент е още по-висок - 46% използват телефона си, а 22% лаптопа си. В ЕС процентът на учениците, които ползват личната си техника за уроците си, е доста по-нисък - 35% използват телефоните си, а 11% - личните си преносими компютри.



МЕТОДОЛОГИЯ

"Изследването на училищата: ИКТ в образованието" е направено по поръчка на Европейската комисия и е базирано на повече от 190 000 отговори от ученици, учители и главни учители от училища в 31 държави - 27-те държави от ЕС, Хърватия, Исландия, Норвегия и Турция. Анкетите са проведени и анализирани през учебната 2011/2012 г. В изследването участват ученици от IV, VIII и XI клас в общообразователната и професионалната подготовка. От България участват учениците от средно 54% от училищата. В изследването са включени и данни от международните проучвания за грамотност, в които България също участва.

Прочетено: 2300