Големите супермаркети поставят неизгодни условия на производителите и доставчиците. За това сигнализираха Европейската комисия (ЕК) от Съюз "Произведено в България". Комисията вече събира доказателства за некоректно поведение от страна на супермаркетите и големите магазини за нехранителни стоки.

Браншовите организации от хранително-вкусовата индустрия отдавна искат промяна в законодателството, която да гарантира честна търговия. Големите чужди търговски вериги обаче не са съгласни. Така на родните производители им се налага да се борят с нелоялна конкуренция.

"Практиката е такава, че големи европейски производители сключват договори с конкретна верига, които важат за цял свят, за всичките магазини на веригата. Условията на този договор са много различни, от тези на договора, който се сключва с местните производители. Отстъпките са в пъти по-големи", казва Пламен Грозданов, изпълнителен директор на Съюз "Произведено в България".

Резултатът, според Съюз "Произведено в България", е фалити на по-малките предприятия, увеличение на безработицата и на сивия сектор.

"В някои сектори положението е страшно. Вносът на свинското месо е стигнал 90%, на мляко и млечни произведния над 50%, на плодове и зеленчуци в дадени моменти стига до 75-80%. Ядем плодове и зеленчуци от далечни и екзотични страни, защото условията за българските производители са в пъти по-лоши", допълва Грозданов.

Според Съюз "Произведено в България", трябва да има сериозна регионална политика,която да подкрепя родните производители от хранително-вкусовия сектор.

"Както вървят нещата, в скоро време българите ще живеят в 4-5 града и всичко останало ще бъдат едни безкрайни полета. Ние ще изнасяме суровини, но няма да произвеждаме култури от тези суровини", завършва Грозданов.

Прочетено: 2290