ПОЛИТИЧЕСКАТА КРИЗА ПРАВИ БИЗНЕСКЛИМАТА НЕСТАБИЛЕН
В условия на политическа криза обръчът около бизнеса се затяга, а икономическата среда става все по-нестабилна. Държавната администрация е в състояние на застой, казват експерти.
Сътресенията в държавата няма как да не се отразят и на бизнес климата. И макар че реално не сме излизали от кризата имаше и добри месеци.
По данни на Българската стопанска камара най-малко засегнати от кризата са експортно ориентираните сектори в тежката промишленост като металургия, химия и информационни технологии, а на дъното са строителството и услугите.
Показателни са и данните на Националната статистика от анкетни проучвания сред бизнеса. Несигурната икономическа среда е факторът, който има най-голяма тежест за бизнеса. Икономиката страда, категорични са представителите на бизнеса. В условия на политическата криза чиновническият апарат и администрацията не могат да бъдат особено активни.
„Като че ли хората, които работят в държавата и общинската администрация, повече се ослушват, повече гледат за перспектива,” обясни пред bTV Георги Шиваров от Българската стопанска камара.
Понятието „криза" не е ново за българската действителност, но най-голямата опасност идва от ситуация на застой, предупреждават икономистите. Лъчезар Богданов от „Индъстри Уоч” прогнозира ръстът на чуждите и на местните инвестиции да остане нисък, следователно пазарът на труда да остане в стагнация. „Ще имаме една икономика, която няма да затъва, няма да е в криза и няма да расте,” обясни Богданов.
Строителния сектор разчита основно на обществени поръчки, държавни пари и еврофондове, затова политическият хаос притеснява бизнеса.
„В строителството през последните две години 80% от работата е по обществени поръчки, а 90 % от обществените поръчки се финансират по европейски програми. Една политическа криза би довела до намаляване на доверието в държавата и до нефинасиране на проекти,” опасява се инж. Светослав Глосов от Камарата на строителите в България.
Към момента държавата плаща редовно, за разлика от общините, които са натрупали между 170 и 200 млн. лева задължения към строителния бранш. Услугите и селското стопанство също страдат. По думите на Георги Шиваров – 70% от хранителните продукти в България се внасят, което е безпрецедентно количество.
По данни на икономистите в настоящата ситуация най-важно е да има стабилно правителство и разумни реформи, които да запазят чуждестранните инвестиции в страната.
Все пак в сегашната ситуация бизнесът е относително спокоен, защото държавата продължава да плаща, а бюджетът изглежда стабилен. Очакванията за следващите няколко месеца обаче са различни и противоречиви. Анкетни проучвания сочат, че по-оптимистично настроени са заетите в търговията на дребно и услугите.