ФИСКАЛНИЯТ РЕЗЕРВ НАРАСТВА НАД 5.3 МИЛИАРДА ЛЕВА
Фискалният резерв в момента е над 5.3 млрд. лв., показват данните на БНБ. Отделно обикновено правителството разполага в търговските банки с още 300-500 млн. лв., което означава, че в края на май размерът на фискалния резерв клони към 6 млрд. лв., пише "Капитал daily".
За сравнение - към 15 май 2012 г. размерът му е бил 4.9 млрд. лв.
Размерът на фискалния резерв е често обект на спекулации и нападки от страна на опозицията към управляващите главно заради това, че той е първият буфер, на който правителството може да разчита при евентуално неизпълнение на бюджетните приходи и при възникването на извънредни разходи.
Предстои обаче правителството да се разплати за емисията ДЦК, които пусна, за да финансира плащанията към земеделските стопани в размер на 800 млн. лв., докато изчакваше плащането на парите от Брюксел.
Справка с отчетите на финансовото министерство показва, че само за първото тримесечие на годината правителството вече е достигнало 75% от допустимия за годината бюджетен дефицит. Размерът му с натрупване от началото на годината е 795 млн. лв. към 31 март, но той ще намалее заради излишъка, който е бил постигнат през април, сочат предварителните данни към момента.
Те подлежат на изменения заради обстоятелството, че през лятото има месеци на бюджетен излишък, а през есента следват разплащания към изпълнителите на държавни инвестиционни проекти и средномесечните разходи стават двойно по-големи спрямо началото на годината.
Засега не е известно как новото правителство ще реши да приключи бюджетната година. Според номинирания за премиер Пламен Орешарски е възможно бюджетът да се актуализира, за да се допусне по-голям дефицит за годината.
Основният натиск върху следващото правителство идва от факта, че трябва да се разплатят 280 млн. лв. просрочени задължения на централната власт и общините. Практиката на предишното правителство на ГЕРБ беше да оставя министерствата и местните власти сами да се оправят с този проблем в рамките на отпуснатите им бюджети.
По-малък натиск над бюджета ще окажат социалните разходи, с които Орешарски се ангажира в плана си за управление. Оценката за тях е да стигнат около 20 млн. лв. Скритите рискове според експертите на левицата са в невъзстановения ДДС и държавните инвестиционни разходи, за които още не са издадени фактури от фирмите - изпълнители на обществени поръчки.