Нови 830 млн. лв. застрашават стабилността на държавния бюджет. Това заяви финансовият министър Петър Чобанов пред „Преса“ след едноседмична ревизия на състоянието на хазната. „Част от тези пари са просрочени дългове на държавата към бизнеса, а другите се формират от искания за плащания от министерствата. Те могат да се превърнат в потенциални дългове“, обясни Чобанов.

Ревизията на кабинета „Орешарски“ показва и риск за неизпълнение на заложените приходи от данъчните и митниците в размер на 1 млрд. лв. Това е 1,4% от прогнозирания брутен вътрешен продукт. Така в края на годината бюджетът може да се окаже на червено не с 1,1 млрд., както бе планирано, а с 2,1 млрд. лв., обясни Чобанов. Ако към този недостиг се добавят и рисковите 830 млн. лв., то дупката в хазната може да стигне 3 млрд. лв. Така ще се оформи допълнителен дефицит в размер на 2,4% от БВП.

„Моят съвет към останалите министри е да търсят вариант за оптимизация. Вратата към допълнителни разходи не може да се счита за отворена“, категоричен бе финансист №1. „Поех ангажимент да уведомим обществото коректно, без пропагандни елементи, за фактическото състояние на страната. Ситуацията никога не е била толкова зле“, заяви премиерът Пламен Орешарски след правителственото заседание вчера.

Въпреки черните прогнози България е преживявала и по-тежки времена. Финансовата картина през 1996 г. беше потресаваща. Валутните резерви на страната към април бяха едва 670 млн. долара, докато в момента активите на валутния борд са за над 29 млрд. лв. От април 96-а до същия месец на 97-а натрупаната инфлация в страната стигна африкански нива - 1948%! Поскъпването на живота от април 2012 г. до същия месец на т.г. е 2 на сто.

За да успокои общественото напрежение и да помогне най-засегнатите социални групи от икономическата криза, новото правителство вчера прие пакет от „неотложни стабилизационни мерки“. Хазната ще задели допълнителни 26,9 млн. лв. За начало повече пари ще получават майките и първолаците, а кръгът на хората, които имат право на енергийни помощи за зимата, ще се разшири.

Майчинските стават 310 лв. от 1 юли

Обезщетението за гледане на малко дете от 1 до 2 години става 310 вместо сегашните 240 лв. от 1 юли, реши правителството вчера. Мярката ще струва малко под 17 млн. лв. допълнително (16,7 млн. лв.) и ще зарадва 40 000 майки, сочат сметките.

След като парламентът прие на първо четене вдигането на сумата с промяна в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2013 г., остана да се уточни откога - от 1 юли или от 1 октомври. До последния момент се смяташе, че 1 октомври е по-вероятната дата, защото изисква близо два пъти по-малко средства - 8,350 млн. лв.

Обезщетението за гледане на малко дете беше замразено на 240 лв. в продължение на 4 години. Въпреки протестите на родителите управлението на ГЕРБ остана непреклонно и не повиши сумата до размера на минималната заплата. Така се стигна до парадокса парите на майките да са с 1 лев под официалния праг на бедността, който за 2013 г. е 241 лв.

Ден след като 42-рото народно събрание започна работа, бившите управляващи обърнаха на 180 градуса позицията си и депутатите от ГЕРБ внесоха проект за вдигането на сумата на 310 лв. от 1 юли. Ексминистърът на труда Тотю Младенов и бившата зам.-шефка на социалната комисия Светлана Ангелова са сред вносителите. В мотивите си те написаха, че водената досегашна политика по темата е „грешка“. Доскоро двамата бяха против вдигането на обезщетението, за което трябваха близо 30 млн. лв. за 2013 г. Вместо да ги даде на майките, ГЕРБ реши да ги насочи за разкриване на нови детски градини.

Междувременно Коалиция за България също внесе проект за вдигане на обезщетението, но от 1 октомври 2013 г. „Не вярвам в смирението на ГЕРБ, това е поза“, коментира при обсъжданията депутат Корнелия Нинова.

По 250 лева ще има за първолаците

250 лева ще бъде еднократната помощ за първолаците, реши правителството вчера. Парите се отпускат за семействата на малчуганите, записани в първи клас на държавно или общинско училище, за покриване на част от разходите им в началото на учебната година. От 2008 г. насам сумата беше закована на 150 лева. За повишението ще трябват 4,9 млн. лв. допълнително, каза социалният министър Хасан Адемов.

Помощта се отпуска на бедните семейства, чиито деца са записани в първи клас за първи път и чийто доход за предходните 12 месеца е до 350 лева на човек. Разчетите сочат, че през учебната 2013/2014 г. ще бъдат подкрепени 45 000 деца. Става въпрос за 62% от първолаците, поясни социалният министър Хасан Адемов.

Промяната ще стане факт с постановление на Министерския съвет, което ще бъде прието до 19 юни.


До последния момент намеренията на правителството бяха помощта за първолаците да се увеличи двойно и вместо досегашните 150 лева да стане 300 лева. Сметките сочеха, че за целта трябват допълнителни 6,750 млн. лв.

За да получат родителите еднократната помощ, подават молба-декларация в дирекциите „Социално подпомагане“ по постоянен адрес. Това трябва да стане след записването на детето в първи клас, но не по-късно от края на септември, уточниха от социалното министерство.

Божидар Данев:

По-добре енергийни помощи, отколкото мораториум

Приветствам решението на правителството за увеличаването на прага на енергийно бедните. По-добре е те да са подпомогнати, отколкото да има мораториум върху цените на електроенергията. Това обяви пред „Преса“ изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев. За вдигането на майчинските до 310 лв. и увеличението на помоща за първокласниците на 250 лв. Данев обясни, че мерките са положителни. Това са елементи от демографското положение и трябваше да им се обърне внимание предвид ситуацията в страната, категоричен бе изпълнителният председател на БСК.

Георги Ангелов:

Раздават се пари на калпак

Социалният пакет на правителството е насочен към раздаване на пари на калпак. Няма никакъв елемент, който да раздвижи пазара на труда и да създаде работни места, коментира пред „Преса“ икономистът от „Отворено общество“ Георги Ангелов. Той обясни, че решението за вдигане на прага за енергийните помощи е било необходимо, но другите мерки борят само симптомите, а не болестта. Служебното правителство даде пари за насърчаване на заетостта. Има достатъчно евросредства, които трябва да се използват. Ангелов коментира, че трябва да се мисли за отделните региони. Не може да се търсят заварчици, а курсовете да са за фризьори, трябва да се мисли, допълни Ангелов.

Още 59 289 души с помощи за отопление

Още 59 289 души ще получат енергийни помощи. Разширяването на кръга на подпомаганите за зимата става възможно благодарение на решението на правителството от вчера - да се повиши с 15 лева минималният доход, който хората трябва да имат, за да получат енергийни помощи.

Този доход зависи от възрастта и семейното положение. Той се пресмята по формула чрез т.нар. гарантиран минимален доход (ГМД), който е 65 лв. Например за самотен родител с дете до 18 години той е 249,6% от ГМД, или 162,24 лв., а за човек над 70 години - 183,6% от ГМД, или 119,34 лв.
С промяната се очаква през 2013/2014 г. енергийни помощи да получат 270 000 души, каза социалният министър Хасан Адемов.

През изминалия отоплителен сезон подкрепа от държавата за сметките си получиха 210 711 души.  Отпускат им се по 65,72 лв. за всеки от петте зимни месеца от ноември до март или общо 328,60 лева.
Първоначалното намерение на кабинета беше доходите за получаване на помощите да се вдигнат с 20 лв. Това беше един от многото варианти, които експертите в социалното министерство бяха подготвили. Другите предвиждаха не само разширяване на кръга на подпомаганите, но и увеличение на помощта.

Прочетено: 2085