вж. ВИДЕО

Работна група към социалното министерство обмисля отпадане на тавана на осигуровките. Според синдикатите шоковото вдигане на максималния осигурителен праг ще доведе до намаляване на приходите в хазната и увеличаване на сивия сектор.

ПЛАМЕН ДИМИТРОВ ПРЕЗИДЕНТ НА КНСБ: "Това ще бъде силен стимул на хората, получаващи големи заплати, колкото и малко да са наброй тея хора, тъй като над 2200 са няколко десетки хиляди българи, над 3 или 4 хил. Лева са още по-малко мисля, че са не повече от 30-40 хил. Души, но към тях ще има много мощен стимул за избягване на каквото и да било облагане. т.е да се скрият в сивия сектор по някакъв начин и да спрат да плащат и това, което плащат в момента."

Работодателите предлагат, за да се избегне масовото укриване на данъци, хората, плащащи високи осигуровки, да получават специални здравни пакети, които да ги стимулират да са изрядни пред държавата.

КАМЕН КОЛЕВ ЗАМ.-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БСК: "Трябва да се гарантира един минимум на здравното осигуряване, който да е залиден за всички, а този, който пак се осигурява с цел дасе стимулира, да афишира тези високи доходи, да получава нещо повече извън този за го наречем минимален пакет без да се нарушава този солидарен принцип при разпределянето на тези средства."

Опасенията на Института за пазарна икономика са, че при всяко увеличаване на осигуровките, българинът ще намери начин да не декларира реално получаваната от него сума.

ДЕСИСЛАВА НИКОЛОВА ГЛ. ИКОНОМИСТ В ИПИ: "Аз лично имам наблюдения от мои познати, които имат високи доходи и при тях в момента, в който се потвърди тази идея, се заговори за наемането им като консултанти на граждански договор, а не като работници на трудов догвор, за да се избегне тази това евентуално вдигане на тавана. Така че възможности винаги ще се измислят и може в крйна сметка нетният ефект на тази мярка дори да е на загуба на приходи."

Изчисленията на Института за пазарна икономика показват, че дори и всички да продължат да си плащат изрядно данъците след падането на тавана на осигуровките, приходите в държавния бюджет няма да са съществени. 

Прочетено: 3567