През 2013 г. спадът на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) забави своето темпо в сравнение с кризисните години. Но въпреки това сумата на капиталите, влезли в страната през миналага година, остава далеч от стойностите в предкризисните години. През 2013 г. ПЧИ в страната се свиха със 17% спрямо 2012 г. Чуждите инвеститори са внесли в страната ни 1,229 млрд. евро спрямо 1,481 млрд. евро през 2012 г. и 6,549 млрд. евро през 2008 г.

През януари ПЧИ възлизат на 58,3 млн. евро при сума от 70,8 млн. евро за януари 2013 г. Понижението е с близо 18%, или с 12,4 млн. евро, показват предварителните данни на Българска наордна банка (БНБ) за състоянието на платежния баланс за първия месец на 2014 г.

Негативният тренд е напът да се пренесе и в първите месеци на новата година, тъй като през февруари – и то в един и същ ден - два големи инвеститора обявиха, че излизат от родния ни пазар. В края на февруари „Видеолукс Холдинг“ - собственикът на веригата за техника „Технополис“ - подписа предварителен договор за покупката на българското поделение на немската верига Praktiker.

Германската компания изпитваше проблеми на местно ниво. Причината за изтеглянето може би са свъразни именно с лошото състояние на финансите на компанията-майка в Германия. Като друга причина, но може би с по-малко влияние, е конкуренцията в този пазарен сегмент в България. Вторият фактор може би е с по-малко въздействие за решението, защото реално компанията ще развива своята дейност в страната, но просто сменя собственика си, а не изтегля цялостния си бизнес.

Другият инвеститор, който продава, е белгийската верига за търговия на дребно с хранителни продукти Delhaize Gruop. Kомпанията съобщи, че ще се раздели с веригата „Пикадили". Очаква се сделката да бъде финализирана през второто тримесечие на 2014 г. Именно на по-късен етап ще станат видими реалните ефекти върху платежния баланс на страната.

Проучване на консултантската компания CBRE показа, че България е 46-ата най-желана дестинация за експанзия на глобалните търговски вериги. Интерес към страната ни проявяват 3% от анкетираните от компанията световни търговски вериги.

Добри новини за приток на капитали все пак не липсват. Откроиха се няколко бранда, които за първи път стъпват в страната ни като например Debenhams, Dirk Bikkembergs, както и гръцката верига Notos, която е ключов наемател в мола на Околовръстното шосе на София, който се очаква да заработи през есента. Други - като например Decathlon, избраха да присъстват на пазара със собствени магазини. Mango също се очаква да се върне скоро на българския пазар, като този път компанията ще влезе директно, а не чрез франчайз.

По държави най-големите ПЧИ в страната за януари 2014 г. са от Британските вирджински острови – 19,8 млн. евро и от Холандия – 18,4 млн. евро. Най-големите нетни отрицателни потоци за периода са към Франция - 9,5 млн. евро, показва статистиката на БНБ.  Британските вирджински острови са офшорна зона и едва ли сумите, влезли в страната, са под формата на дълготрайни инвестиции, например.

В абсолютно изражение за януари 2014 г. финансовата сметка, която включва преките и портфейлните инвестиции, е на дефицит от 441,7 млн. евро спрямо дефицита от 1,09 млрд. евро, регистриран през януари 2013 г

През първия месец на 2014 г. постъпленията от чужди туристи в страната се увеличават с близо 5% на годишна база до 118,6 млн. евро. За сравнение – през януари 2013 г. приходите от чужди туристи са били 113,3 млн. евро.

През разглеждания месец сумите, които българските туристи са похарчили при пътуванията си в чужбина, растат с 8,27% до 73,3 млн. евро. За пътуванията си през януари 2013 г. сме похарчили 67,7 млн. евро.

Текущите трансфери, които включват преводите от българи в чужбина, евросубсидиите и членския внос на България в бюджета на Европейския съюз, към 31 януари 2014 г. са 104,9 млн. евро. Данните показват, че сумата на текущите трансфери намалява със 17,33% от 126,9 млн. евро, отчетени година по-рано.

Данните за износа и вноса вече бяха обявени от Националния статистически институт (НСИ). Статистиката отчете, че през януари износът се е понижил след половин година на растеж. Спадът на експорта е 11% на годишна база. Вносът пък нарасна за треги пореден месец – с 5,6% спрямо година по-рано.

През януари текущата и капиталовата сметка е отрицателна и възлиза на 285,3 млн. евро при излишък от едва 87,5 млн. евро през януари миналата година.

Общият платежен баланс е отрицателен. През първия месец на новата година той е в размер на минус 627,4 млн. евро при отрицателен общ баланс от 1,312 млрд. евро за януари 2013 г. Сумата на общия баланс за последните 12 месеца е 85,6 млн. спрямо 1,339 млрд. евро година по-рано.

 

Прочетено: 865