ПОСЛЕДНАТА В ЕВРОПА
Икономиката на България е на последно място в Европа в почти всички показатели за устойчиво развитие. Това показва докладът "Устойчиво развитие в Европейския съюз" за 2013 г.
Производителността на труда в нашата страна е най-ниската в ЕС. Средно един служите в Европа е изработвал стойност от 32.2 евро на час през 2012 г., докато в България - само 4.8 евро на час.
При това производителността на труда в България реализира силен ръст след рецесията през 2009 г., тъй като много фирми съкращаваха служители с по-ниска квалификация и производителност.
Това доведе до огромна структурна безработица в страната, решението за която е подобряване на квалификацията на работната сила.
Но и по този показател България е последна. Между 2003 г. и 2012 г. все по-голяма част от населението на скандинавските страни се присъединява към ученето през целия живот, т.е. постоянното усъвършенстване на уменията и квалификацията, но в България, Гърция и Румъния по този показател няма почти никаква промяна.
Българската икономика не успява да настига Европа не само по отношение на фактора труд, но и при използването на ресурсите.
През 2011 г. средно за целия ЕС ефективността на използването на ресурсите е била осем пъти по-висока от отколкото в България.
Страната ни е на първо място по увеличение на потреблението на ток и вода от 2005 г. насам, но без този ръст да е придружен с еквивалентно показване на обемите на производство и потребление.
България обаче успява да се нареди на първите места в Европа и по други негативни показатели като риск от социално изключване, бедност, брой на работещи бедни и неравенство на доходите.
Освен това страната е последна по отношение на иновациите, което съвкупно показва неефективност и при използването на фактора капитал.