Фирменото кредитиране продължава да расте, въпреки че през юли забавя своя темп на растеж спрямо предходния месец. Търсенето на кредити от страна на домакинствата все още е свито на фона на по-ниските лихви по потребителските и жилищните кредити.

През второто тримесечие на годината силна кредитна активност наблюдаваме в секторите преработваща и добивна промишленост, енергетика, образование и недвижими имоти. По-умерено търсене на кредити регистрират компаниите в секторите търговия и селско стопанство. Спад в кредитирането пък има към хотелиерския и строителния бранш.

Потребителско финансиране

Лихвените проценти по потребителските и жилищните кредити се понижават от началото на годината. От юли пък вече са в сила новите изменения в Закона за потребителския кредит, касаещи таксите, комисионите, лихвите по заемите и други, насочени в полза на потребителя. Ефектите от нормативните промени все още не са видими, имайки предвид свитото търсене на кредити от страна на домакинствата.

През юли отпуснатите потребителските кредити се увеличават с 0,6% на годишна база до 7,357 млрд. лв., а жилищните с – 0,5% на годишна база до 8,878 млрд. лв., разкрива паричната статистика на Българска народна банка (БНБ). Тъй като промените в закона за потребителския кредит влязоха в сила на 23 юли, то месечните данни на централната банка обхващат един минимален период, в който няма как реално да се оцени дали търсенето на кредити нараства вследствие на измененията.

Преди приемането на промените в интервю за Investor.bg изпълнителният директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян изрази мнение, че законът надали ще постигне поставените цели. Той не смята, че с новите промени ще се стимулира кредитната активност. Факт е обаче, че през юни лихвеният процент по новите жилищни кредити в левове спада до 6,53%, а в евро – до 6,88%. Дали те ще продължат да спадат ще разберем от лихвената статистика, която БНБ ще публикува в сряда.

Кредитни предпочитания

От предварителните данни на централната банка за вида и структурата на отпуснатите заеми е видно, че през второто тримесечие спрямо година по-рано основно сме теглили малки кредити за суми между 1 000 и 2 500 лв., както и големи между 25 хил. и 50 хил. лв.

През периода април-юни броят на отпуснатите заеми за суми от 1 000 до 2 500 лв. се повишава с 11% на годишна база, или с 50 936 до 514 138 броя. Спрямо първото тримесечие на 2014 г. повишението е с 0,5 на сто. Размерът на заемите пък се покачва със 7,9 на годишна база (или с 57,56 млн. лв.) и със 1,2% на тримесечна база до 782,3 млн. лв.

Кредитите между 25 000 и 50 000 хил. лв. са едни от най-предпочитаните, тъй като темпът им на прираст е най-висок спрямо останалите количествени категории. За второто тримесечие броят им е нараснал с 5 055, или с 5,5% на годишна база, до 96 378 броя. Спрямо януари-март промяната е покачване от 2,1%. Що се отнася до сумите – на годишна база повишението е с близо 210 млн. лв., или със 6,5%, а на тримесечна база – с 2,2 на сто до 3,408 млрд. лв.

Фирмено кредитиране

Фирменото кредитиране продължава да расте, въпреки че през юли забавя своя темп на растеж спрямо предходния месец. През юли салдото на заемите за нефинансовите предприятия се покачват с 2,7% на годишна база и достигнат 35,928 млрд. лв. Салдото по кредитите, предоставени на финансови предприятия, са за 1,207 млрд. лв., като в сравнение с юли 2013 г. те растат с цели 29,1%, разкриват още данните на БНБ. 

Разбивка по сектори пък показва, че през вторите три месеца на 2014 г. спрямо година по-рано банките са отпуснали повече кредити за компаниите от преработващата промишленост, за тези, осъществяващи дейност в сектор образование, добивната промишленост и към тези, опериращи в сектора на недвижимите имоти, показват изчисленията на Investor.bg на база данни на БНБ.

Ръстът в кредитирането на компаниите от преработващата промишленост е с 9,39% на годишна база до 4,253 млн. лв. Заемите за фирмите, опериращи в сектора на недвижимите имоти, са скачат с 19,69% до 3,191 млрд. лв., а за тези в сектора на образованието – с 65% до 42,3 млн. лв. В добивната промишленост кредитирането расте с малко над 13% на годишна база до 278 млн. лв.

През второто тримесечие на годината кредитирането в едни от основните за българската икономика сектори и в които отпуснатите обеми са най-големи - търговия, селско стопанство, хотелиерство и ресторантьорство, строителство и енергетика – е разнопосочно. Например, в търговията има ръст от 2,5% до 7,76 млрд. лв., в селското стопанство – повишение от 3,6% до 968 млн. лв., а в енергетиката – с 12 на сто до 1,119 млрд. лв.

На другия полюс е кредитната активност в строителството и хотелиерския бранш. Заемите за строителните компании спадат с 2,7% до 3,191 млрд. лв. Кредитите за хотелиерите и ресторантьорите са с близо 7% по-малко спрямо второто тримесечие на предходната година.

Прочетено: 876