КОМИСИЯТА ЗА НАДЗОР НАД ОДИТОРИТЕ ГЛОБЯВА KPMG С 200 ХИЛ. ЛЕВА ЗАРАДИ КТБ
Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО) ще глоби международната одиторска компания KPMG и двама от нейните служители, съобщава Ройтерс.
Решението идва след констатацията, че KPMG не е одитирала правилно отчетите на Корпоративна търговска банка (КТБ).
"Комисията реши да глоби KPMG със 100 000 лева – по 20 000 лева за всяка одитирана година – заради значителни пропуски и несъответствия в одитите на КТБ", посочи пред агенцията Ваня Донева, председател на регулаторния орган.
Отделно регулаторът ще накаже и двама от одиторите на компанията със съответно 40 000 и 60 000 лева, тъй като единият от тях е заверявал одитите за две години, а другият - за три, пише БТА.
Донева съобщи още, че при днешното гласуване Комисията е била за временно отнемане на права за упражняване на одиторска дейност както на компанията, така и на одиторите.
"Считам, че пропуските, допуснати от одиторите са съществени и са допринесли за негативни последствия както за професията, така и за обществото, още повече, че има обстоятелства, че са налице и заплахи за независимостта и обективността на одитора, аргументира се председателят на Комисията. Затова съм категорична, че глобите ще бъдат в максималния размер", допълни тя.
"Целта на днешното тайно гласуване в Комисията е било определяне на вида на административното наказание - глоба или временно отнемане на права за упражняване на одиторска дейност", обясни Ваня Донева.
Законовото изискване е при пристъпване към отнемане на права гласуването да е тайно. Счита се за взето решение, когато са гласували четирима от 5-членната колегия. Днес трима от членовете на колегията са били "За" временно отнемане на правата на одиторската компания и на двамата одитори, а двама - "Против".
По закон възможностите за глоба за физическите лица – одиторите, са от 2 000 до 20 000 лева и имуществена санкция за компанията в същия размер, обясни Ваня Донева.
Размерът на паричната глоба е в изключителните права на наказващия орган в лицето на председателя на Комисията и той не подлежи на гласуване, а е по преценка на председателя, уточни тя.
Още през декември КПНРО откри "значителни пропуски и несъответствия" в начина, по който KPMG е извършила одит на КТБ. Регулаторът започна разследване на одитите за периода между 2009 г. и 2013 г.
"Независимите финансови одити на годишните финансови отчети на Корпоративна търговска банка са били извършени при наличието на някои съществени пропуски и несъответствия с изискванията на международните стандарти за одит във връзка с отпускане на заеми от страна на банката", посочи тогава регулаторният орган.
Българска народна банка (БНБ) пое контрола над КТБ по време на кризата и я затвори. След това отне лиценза на четвъртия най-голям кредитор в страната през ноември и поиска съдът да обяви процедура по обявяване на дружеството в несъстоятелност. Извършеният тогава одит показа огромна липса на капитал и сериозни проблеми в управлението на КТБ.
Въпреки това в края на финансовата 2013 г. КТБ беше одитирана от KPMG, като одиторът откри, че по-малко от 1% от заемите на банката са лоши, спрямо средното ниво от 17% за българските банки.