NEVEQ II ИЗБРА ПЪРВИТЕ ПЕТ ПРОЕКТА ЗА ФИНАНСИРАНЕ
За половин година новият фонд за рисков капитaл NEVEQ II вече е инвестирал около 7 млн. евро от набрания си капитал от 20 млн. евро, съобщи Павел Езекиев, управляващ партньор в NEVEQ II. Избраните досега проекти са пет и покриват най-различни сектори - дигиталния пазар на имоти, интернет, сателити, пазара на сливания и придобивания и др. NEVEQ II заработи през пролетта на миналата година с 20 млн. евро, от които 70% са еврофондове, осигурени по програмата JEREMIE, а останалите 30% идват от частни инвеститори, привлечени от NEVEQ Capital Partners. В момента текат преговори за увеличение на капитала на NEVEQ II до 30 млн. евро.
Това е първият заработил фонд със средства по програма "Конкурентоспособност" от общо три предвидени. Неговият профил е рискови инвестиции. Извън него работят двата акселератора за стартиращи компании и два фонда за коинвестиции. Мениджърският екип на NEVEQ II беше избран от Европейския инвестиционен фонд да управлява фонда за рисков капитал.
"В NEVEQ търсим основно компании, лидери в категориите си. Очакваме всичките 5 компании да успяват да покриват разходите си с приходи в срок от две години, което конкурентите им трудно ще постигнат", коментира Езекиев пред "Капитал Daily". Фондът продължава да оглежда нови възможности за инвестиции.
Първият фонд NEVEQ от 40 млн. долара вече беше инвестиран изцяло, като първите два проекта бяха продадени успешно на други инвеститори. Той също е за технологични компании, но не е с евросредства. В портфейла още е и бързо развиващата се платформа за обработка на големи бази авиоданни Vayant, в която след NEVEQ инвестираха и фондът Cape Capital, германският авиопревозвач Lufthansa и др. През последната година компанията удвои бизнеса си и прибави още въздушни алианси към клиентската си база.
Проектите в NEVEQ II
DealMarket
DealMarket е фокусиран върху пазара на сливания и придобивания. Базираната в Цюрих компания предлага онлайн платформа за по-лесна връзка между инвеститори, предприемачи и консултанти. През нея могат да се публикуват както оферти за финансиране от страна на бизнеса, така и всякакви анализи и статистическа информация, която е нужна на инвеститорите. В България е развойното звено на платформата.
Propеrati/DreamApps
DreamApps е насочен към големия имотен пазар в Южна Америка. Това е мобилната платформа за агрегиране на оферти за отдаване под наем и продажба на жилища на латианомериканския виртуален имотен портал Properati. Системата вече работи в Бразилия, Аржентина, Мексико и Колумбия. DreamApps, който е разработен от български екип, позволява лесното преглеждане на оферти. Целта е да се покрие пазар със стотици милиони потребители и нарастващ дял на смартфоните. Компанията печели от всяко разглеждане на дадена оферта в платформата. Тоест всеки контакт на потребител на база на информацията в DreamApps носи приход, който идва от посредническата агенция, предлагаща имота.
Intertainment
Intertainment е проект на познатите в България основатели на "Орбител" Николай Горчилов и Виктор Франсез, които от години живеят в Индия. Компанията им разработва и внедрява технологии за ускоряване на интернет достъпа за крайни потребители. Платформата им се използва от десетки доставчици на широколентов интернет и обслужва над 1 милион крайни потребители в цяла Индия. Местният интернет пазар е изключително перспективен заради ниското проникване на интернет услуги и милионите потенциални потребители.
Cashwave
Cashwave е дигитална платформа, която лесно се интегрира във вериги за хранителни стоки и позволява много бързи трансгранични парични преводи, които са безплатни за крайния потребител. В момента живеещи в цяла Европа клиенти могат да платят в брой в над 200 000 пункта в Европа и да изпратят ваучер до потребители в България, който да бъде използван в Billa. Бизнесмоделът е удобен както за потребителите, така и за веригите, тъй като осигурява допълнителен клиентопоток в магазините.
Endurosat
Endurosat e проект за сателитни системи от следващо поколение. Зад компанията стои Райчо Райчев, който е известен с работата си по високотехнологични аерокосмически системи и с образователната програма за космически науки в СУ "Космически предизвикателства". Проектът е за създаване на сателит, който ще може да бъде изпращан както в ниска околоземна орбита, така и на мисии в Слънчевата система.