Извършените в България сделки по сливания и придобивания са се сринали и като брой и като обем през 2014 г. спрямо предходната година като продажбата на "Телерик" и на "Булгартабак" са не само най-крупните у нас, но едни от най-големите в Централна и Източна Европа. Това сочи годишното изследване на  М&A Барометъра на организацията за одитни, данъчни и финансови консултации EY за 11 страни от региона на Централна и Източна Европа.

Според изнесените данни през миналата година сделките по сливания и придобивания в България са били едва 60, докато година по-рано техният брой е бил 290. И ако през 2103 г. тези сделки са били за общо 3.2 млрд. долара, през следващата година стойността им у била 1.2 млрд. долара. При това у нас е най-силно изразена тенденцията сделките да стават между фирми от територията на страната – 67 на сто от покупко-продажбите са такива. Другата видима тенденция в България е инвеститорите да са финансови, а не стратегически – тоест целта е да се спечели от последваща продажба на купения бизнес, а не развитието му. 58 на сто от сделките за придобиване на бизнес са именно финансови, сочи проучването.

Спадът на сделките по сливания и придобивания е типичен за целия регион. Реализираното намаление е 16.9% за разглежданите страни. С 2.4 на сто пък е спаднала стойността на реализираните сделки в Централна и Източна Европа и обемът е възлиза на  38.5 млрд. щатски долара. Няма изненади при страните пионери. Турция, Чехия и Полша споделят за втора поредна година първите места в класацията със сделки за 12.3 млрд. долара в Турция, за 7.9 млрд. долара в Чехия и 6.4 млрд. долара в Полша.

По-малко чужди инвеститори

Подобно на миналата година, през 2014 видяхме множество сделки от местен характер - при 54% от всички сделки в ЦИЕ, продавачът и купувачът са от една и съща държава. Тази тенденция е най-силна у нас в България – 67%, а също и в Унгария - 61%, Хърватска, Полша и Турция по 56%.

Чехия отбелязва най-голям брой изходящи сделки – 33 (сделки реализирани от чешки инвеститори в други страни).  Що се отнася до входящите сделки или тези, които са привлекли чужди инвеститори, те са най-много в Словения - 57%, Словакия - 50% и Гърция – 41%.

И въпреки че през 2014 чуждите инвеститори са много по-малко спрямо инвестициите от местен характер, най-активните страни-инвеститори традиционно остават САЩ с 69 сделки, Германия - с 46 броя, и Великобритания - с 38.

Стратегически или финансов инвеститор?

Както през 2013 г., така и през 2014 г.  повечето от сделките в региона (67%) са реализирани от стратегически инвеститори  - това са дружества със сходна дейност на компанията, която придобиват. Първенци по стратегически инвестиции са Гърция с 91%, Словения с 87% и Турция с 85%. Изключение от тенденцията са България и Румъния, където повечето сделки, съответно 58% и 53%, са чисто финансови – т.е. целта на сделката е придобиване на дадена компания с цел печалба при последваща продажба.

ИТ, производство и услуги са най-атрактивните сектори

ИТ секторът е най-активната целева индустрия през 2014, която успява да реализира 206 сделки  и 16% от всички сделки в региона на Централна и Източна Европа. Придобиването на българската компания "Телерик" от "Прогрес Софтуер" за 263 млн. долара e втората по големина сделка в сектора през годината.

Производственият сектор успява да осъществи 155 сделки през 2014. Тук като втора по големина сделка се нарежда продажбата на "Булгартабак" от "Ливеро Истъблишмънт" за 178 млн. долара.

Секторът на услугите затваря 120 сделки през 2014. Средният размер на сделките с оповестена стойност е 14 млн. долара, сочи анализът.

Размърдване сред родните фирми

"Българските фирми все повече ще търсят възможности за растеж посредством стратегически и финансови инвеститори“, коментира Ангел Келчев, мениджър в отдел "Консултации по сделки“ в EY България. по думите му се наблюдава активизиране на местни играчи, които все повече започват да оценяват сливанията и придобиванията като важна част от стратегията им за фирмен растеж. "Трудно е обаче да прогнозираме колко от тези възможности ще се превърнат в реални сделки.  Голяма част от малките и средни семейни предприятия в страната със сериозен потенциал за бъдещо развитие още са резервирани към проактивен инвеститорски интерес и търсят такъв, когато са налице сериозни проблеми. Очакваме обаче това да се промени вследствие на изключително високите налични нива на кеш у регионалните и глобални инвеститори“, посочва Келчев.

Прочетено: 987